Raczej szczęśliwy niż nie


Szesnastoletni Aaron ma za sobą próbę samobójczą. Na jego nadgarstku widnieje blizna w kształcie uśmiechu, przypominająca mu o tym, jak chciał umrzeć za szczęście.

Nie mogę uwierzyć, że to ja byłem tym gościem, który wyciął uśmiech w swoim nadgarstku, nigdzie nie odnajdując szczęścia; gościem, który myślał, że znajdzie je w śmierci.

Ojciec Aarona popełnił samobójstwo kilka miesięcy temu. To właśnie Aaron odnalazł go w wannie.

Wsparcie matki oraz Genevieve — dziewczyny Aarona, pomaga mu dojść do siebie, do tego regularnie uczęszcza na spotkania z psychologiem. Wszystko wydaje się podążać w dobrą stronę.

Szesnastoletni chłopak coraz częściej słyszy o Instytucie Leteo, który tłumi przykre wspomnienia. Ludzie mający za sobą ogromne tragedie, poddają się ryzykownej operacji na mózgu, a potem, jeśli wszystko się powiedzie, wiodą beztroskie życie bez oddechu przeszłości na karku.

Aaron marzy o szczęściu, jednak wciąż ma trudności z pozbieraniem się po traumatycznych wydarzeniach.

Kiedy Geneveiew wyjeżdża na trzy tygodnie, Aaron spędza mnóstwo czasu z niedawno poznanym Thomasem. To wtedy wszystko się komplikuje, problemy nawarstwiają się i zdają się przerastać nastolatka. Aaron jest skłonny poddać się zabiegowi w Instytucie Leteo.

Jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu wspomnienia? Czy możemy żyć bez wspomnień? Do czego jesteśmy zdolni, by być szczęśliwym?

Szczęście nie powinno być tak trudne.

Ta książka była ogromną niespodzianką dla mnie. Mówi się, że na świecie zawładnęła sercami czytelników. Nie wiem, jak przyjmie się w Polsce. To inna powieść, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. To młodzieżówka poruszająca niezwykle ważne tematy, ale też trudne. Niełatwo jest pisać o homoseksualizmie w książce skierowanej do nastolatków. Jednak Adam Silvera zrobił to znakomicie.

Potrzeba akceptacji sprawiła, że Aaron bał się pokazać prawdziwe ja, ujawnić się przed przyjaciółmi, a nawet rodziną. Obawiał się szykanowania, a nawet ataków przemocy. Co to za świat, jeśli możemy dostać pięścią w twarz za bycie sobą?

Przyznaję, że na początku nie czułam tego klimatu, a opisy zabaw amerykańskiej młodzieży po prostu mnie nudziły. Nic się nie działo. Jednak to było potrzebne wprowadzenie, by zrozumieć w pełni to, co ma wydarzyć się dalej. Kilka razy myślałam już, że wiem, jak potoczą się losy bohaterów, jednak wtedy po raz kolejny akcja mnie zaskakiwała. Tak, to nieprzewidywalna i naprawdę głęboka opowieść.

Polecam, jeśli macie ochotę na młodzieżówkę inną niż wszystkie, jeśli nie boicie się trudnych tematów, a nawet poruszania tabu. Jeśli jesteście gotowi na kontrowersje i refleksje nie tylko o homoseksualizmie, szukaniu siebie, życiu i śmierci, ale i procesie dojrzewania, to polecam Wam "Raczej szczęśliwy niż nie" z całego serca. To książka, o której szybko nie zapomnicie.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.


Może zainteresuje Cię również

12 komentarze

 1. Wolę raczej lekkie powieści, ale czasem trzeba przeczytać coś mocniejszego dla dobra własnej świadomości c:
  blog @mavselina-k | instagram @mavselina | youtube @mavselina

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudne tematy w książkach ostatnio bardzo mnie przyciągają. Książka wydaje się bardzo ciekawa, więc na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. O! To zdecydowanie książka dla mnie, bo lubię trudne tematy :) W ogóle to jest ślicznie wydana :D
  Pozdrawiam! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę przeczytać! Poruszający opis, przemawia do mnie. Gdzie ją dorwałaś? Internet czy stacjonarnie? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka bardzo zaciekawiła mnie, ale również świetna recenzja napisana o niej.Bardzo zachęcasz do czytania... :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię trudne książki, także ta moze być dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja, jednak nie mój gatunek ja wolę horrory itp.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobra recenzja...ale raczej się na tą książkę nie skuszę :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka już zamówiona, teraz pozostało mi tylko czekać :) Kiedy pierwszy raz usłyszałam o niej na zagranicznym booktube nawet nie spodziewałam się, że ktoś zdecyduje się ją u nas wydać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam ją w najbliższych planach, jak tylko "uporam się" z tymi do przeczytania na już, zabiorę się za tą :D Zbyt wiele książek, które chciałoby się przeczytać, a czasu tak mało :(

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 11. oj, zaciekawiłaś mnie tą książką :)
  pozdrawiam
  cherryladyreads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. super ciekawe zapraszam do mnie na post o rzęsach

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)