Bookstagram. Jak zacząć?


2 października 2018 roku minął rok odkąd prowadzę bookstagrama. Zakładając konto na Instagramie, nie przypuszczałam, że osiągnie ono tak ogromny sukces. To, co miało być jedynie dodatkiem do bloga i fanpage na Facebooku, zdetronizowało obie te części mojej działalności i stało się głównym miejscem mojej pracy. Dlaczego?  A przede wszystkim w jaki sposób?

Instagram robi furorę nie tylko wśród zwykłych użytkowników, ale i wśród miłośników książek. Jak więc zacząć swoją przygodę z bookstagramem? Zanim założysz konto, przeczytaj kilka moich wskazówek. Być może pomogą Ci w rozwoju.

1. Nazwa
Bookstagram powinien świecić przykładem KREATYWNOŚCI. Czytamy mnóstwo książek, a nie od dziś wiadomo, że literatura rozwija wyobraźnię. Dlaczego więc ograniczamy się do naprawdę prostych nazw? Gdy zakładałam bookstagrama, myślałam, że powinnam mieć nazwę typu karolinaczyta, karolinareads, ksiazkikaroliny. Dlaczego? Bo takich nazw jest mnóstwo i stają się pewną normą. Są proste i nie trzeba się głowić nad czymś fajniejszym. Idziecie na łatwiznę, a to błąd. Lepiej poczekać, zaplanować sobie wszystko krok po kroku, aby to konto od razu zwracało na siebie uwagę. Z nazwą podobną do wyżej podanych zginiecie w gąszczu innych kont i nawet nie dacie szansy innym się zapamiętać.

Nie mówię, że od razu każdy musi mieć nazwę ksiazkidobrejakczekolada i wszelkie wariacje (a takie już się zdarzały). Nie. Nie ściągajcie od nikogo pomysłów. Niestety to od razu widać, szczególnie jeśli pomysł na nazwę weźmiecie od kogoś naprawdę popularnego i się wyróżniającego. Dodanie kropeczki, myślnika nie pomoże, a tylko osłabi wasz wizerunek i to już na starcie. A tego przecież nie chcemy, prawda?

Jak więc wymyślić idealną nazwę? Na to nie ma receptury. Jeśli macie już bloga, czy konto na Facebooku, czy jakąkolwiek inną formę działalności książkowej, pod którą jesteście znani, Instagram powinien być jej przedłużeniem. Całość powinna być spójna. Nie możecie być w każdym miejscu ukryci pod inną nazwą, bo wtedy nici z rozpoznawalności.

Zapisuj pomysły, kombinuj, pomyśl o tym, co lubisz. Tak powstała moja nazwa. Siedziałam na lekcji wraz z moją klasą, gdy wymyśliliśmy Książki Dobre Jak Czekolada. To było proste. Miała być nazwa bloga książkowego, więc muszą być książki. A że to miał być MÓJ blog i miało być to widoczne z daleka, to musiałam połączyć literaturę z czymś, co naprawdę kocham. Czekolada była pierwszym i jedynym słusznym wyborem. Gdy padła ta nazwa, wszyscy wiedzieli, że TO JEST TO. Ta nazwa to JA, nikt inny, niemożliwa do podrobienia. Dlaczego czekolada? Bo ją kocham. Tak, kocham też inne rzeczy, ale blog nie mógł nazywać się Książki Dobre Jak Muzyka, Książki Dobre Jak Zumba, Książki Dobre Jak Ciasto Marchewkowe Mojej Babci, chociaż nad tym ostatnim wciąż się zastanawiam. ;)

Nazwa musi być WASZA, musi być WAMI. Nie poddawajcie się, ale nie przesadzajcie. Nie chodzi o to, abyście nie sypiali po nocach, stale myśląc o idealnej nazwie. Wręcz przeciwnie. Być może pomysł Wam się przyśni, dlatego nie panikujcie. Po prostu zastanówcie się, jak wyróżnić się na tle konkurencji, która jest OGROMNA i stale rosnąca.

2. Zdjęcie profilowe/avatar
To drugi bardzo ważny element. U mnie nie było z tym już problemu, bo miałam logo z bloga, a że tak jak wspominałam wcześniej - Instagram miał być przedłużeniem bloga i tworzyć spójną całość - wybór był prosty. Ale pamiętam początki mojej strony internetowej. Logo, czy też nagłówek, to była masakra. Nie mogłam uzyskać tego, czego chciałam. Nie wspominając o szablonie, który nie chciał współpracować. Uh, okropne czasy.

Co ustawić na zdjęcie profilowe? Tak naprawdę są trzy opcje:
- logo
- Wasze zdjęcie
- zdjęcie książek WYKONANE PRZEZ WAS

Dlaczego podkreślam WYKONANE PRZEZ WAS? Bo Instagram zna niejeden przypadek kradzieży zdjęć z Google, Pinteresta, Tumblra, Instagrama, itd, i chwalenia się nim jako swoim. Nie możecie sobie wziąć z internetu dowolnej grafiki i wykorzystywać jej jako znak wasz znak rozpoznawczy (tym jest wasze zdjęcie profilowe), czy też dodawać na profil jako wasze zdjęcie. To kradzież, a profile, które tak robią, są zgłaszane i często usuwane.

Która z tych trzech wyżej wymienionych opcji jest najlepsza? Trudno powiedzieć. bardziejlubieksiazki oraz bjcczyta wybrały logo jako swój avatar. magicalreading i bibliofilem.byc mają siebie na zdjęciu profilowym. Natomiast maw.reads oraz kogellmogell zdecydowały się na jedno z wykonanych przez nie zdjęć i to też jest dobry wybór. Wszystko zależy od Was. Możecie też jak Emilka z weznieczytaj połączyć swoje zdjęcie z logo. Kto Wam zabroni?

Moja rada. Bez względu na to, którą opcję wybierzecie i co ustawicie jako zdjęcie profilowe, nie zmieniajcie go co kilka dni. To jest Wasz znak rozpoznawczy, dlatego powinno być charakterystyczne, oryginalne, związane z Wami. Musicie dać czas odbiorcom, aby go zapamiętali i zaczęli rozpoznawać. Możecie je zmienić, oczywiście. Po prostu nie tak szybko! Gdybym ja teraz drastycznie zmieniła logo, musiałabym odczekać, aż wszyscy przyzwyczają się do nowego obrazka, a to wymaga czasu.

Uwielbiam, kiedy bookstagramy mają jako avatar ustawione zdjęcie, książek czy też ich samych, jednak to ma jedną, ale sporą wadę. Kiedy przychodzi czas, że dany bookstagramer obejmuje patronatem książkę, najczęściej na jej tyle widnieje jego logo. I teraz sprawa jest prosta: logo weznieczytaj czy bjcczyta rozpoznam od razu, bo widzę je codziennie. Gorzej z logo kont, które zdecydowały się na ustawienie zdjęcia jako avatar. Okazuje się wtedy, że logo mają, owszem, ale większość nie kojarzy go.

3. Bio/biografia
Tutaj wiele do gadania nie ma (bo ograniczają nas znaki). Z pewnością nie jest to miejsce na podawanie swojej wagi czy wzrostu... Jednak wiek już jest milej widziany, choć wcale nie wymagany. To od Was zależy, co tu umieścicie.


Biografia musi być krótka (bo mamy ograniczoną liczbę znaków), ale treściwa. Sztuką jest zwięźle przekazać to, co najważniejsze.

Ja zdecydowałam się na imię, wiek, slogan i małą zachętę do wejścia na bloga. Pokazuje to, co jest u mnie oryginalne, co wyróżnia mnie na tle innych blogów, czyli oczywiście czekoladowa skala ocen. To ważne, aby wszędzie tam, gdzie tylko można, pokazać, że u mnie znajdziecie coś innego, coś wyjątkowego, dlatego warto do mnie zajrzeć.

Instagram daje nam możliwość umieszczenie jednego aktywnego linku w bio. Ja dodałam tam odnośnik do bloga.  Poniżej możecie też utworzyć zakładkę z kontaktem i dodać email, telefon i adres. Ja dodałam tylko email, bo jest on wystarczający. Polecam zostawianie w tym miejscu emaili, ale nie zapominajcie o wspisaniu go też w bio. Dlaczego? Ponieważ na kompueterze Instagram nie wyświetla opcji kontaktu, tak jak na telefonie, a pracownicy wydawnictw, a także wszelkie inne osoby wyszukujące osób do współpracy najcześciej pracują na komputerach, nie telefonach. Wpisując email w bio, ułatwiacie im pracę. Jest to dla mnie nowość, ale kiedy tylko się tego dowiedziałam, zmieniałam bio, a liczba maili z propozycjami współpracy się zwiększyła.

4. Wyróżnione relacje
Dla mnie to jedna z najciekawszych rzeczy na Waszych kontach. Uwielbiam oglądać wyróżnione relacje. Dodajecie tam piękne zdjęcia z wakacji, pogadanki o książkach, unboxingi, informacje o trwających konkursach, możliwość pozostawienia pytania, pobrania planszy, itd.


Wyróżnione relacje nie muszą (a nawet nie mogą!) być nudne. Postaw na kolory pasujące do avataru, wykorzystaj Canvę do robienia ikonek i gotowe!

Fajnie, kiedy zadbacie o wygląd wyróżnionych relacji i nadacie im wizerunku ikonek. Tutaj możecie poszaleć. U mnie jest raczej skromnie, ale wiele kont zachwyca mnie swoimi ikonkami. Popatrzcie na swoje ulubione konta na instagramie i zwróćcie uwagę, co i w jaki sposób prezentują oni w wyróżnionych relacjach.

5. Zdjęcia
Przechodzimy do najważniejszej części konta na Instagramie. To zdjęcia robią całą robotę. A czasami myślę, że nawet nie same zdjęcia, a filtr!  Zapytacie, ale jak to? A tak to. Robię zdjęcia, nie jestem zadowolona z ich efektu, ale dodaję do nich mój ulubiony filtr i okazuje się, że wcale nie są takie złe. Ba! Dodaję je na Instagram i cieszy się większą popularnością niż zdjęcie, z którego byłam dumna i pracowałam nad nim dłuższy czas... Tak często się zdarza, ale nie pytajcie mnie dlaczego.

To, co zauważyłam to fakt, że spójność jest ogromną zaletą. Kiedy przeglądam sobie konta, widzę jedynie dziewięć najnowszych zdjęć. I to te dziewięć zdjęć zadecyduje o tym, czy będę mieć ochotę przeglądać konto dalej, czy je zaobserwuje, czy się nim zainteresuje, czy też ucieknę i zapomnę o jego istnieniu. Wiele osób mówi, że lubi, gdy fotografie pasują do siebie, ale to nie znaczy, że mamy ciągle robić zdjęcia na takim samym tle (próbowałam, nie udało mi się to, ale mistrzynią tej sztuki jest ver.reads, która swoje zdjęcia robi jedynie na łóżku, w białej pościeli i uwierzcie mi, jestem w nich zakochana!) Jeśli tak jak ja, nie umiecie ograniczyć się do zdjęć na jednym tle, wybierzcie stały filtr i nie zmieniajcie go. Moje zdjęcia to wariacje. Różne miejsca, różne kolory, nic stałego poza właśnie filtrem, który robi tu całą robotę.

Jedna ważna uwaga: jeśli nie chcecie, to nie trzymajcie się tego BOOKSTAGRAMA tak mocno. To tylko nazwa. Tak, ludzie obserwują Was głównie ze względu na książki, ale jeśli raz na jakiś czas pokażecie zdjęcie z wakacji, albo ze ślubu, czy innej fajnej imprezy, nic złego się nie stanie. Ludzie chcą Was poznać, chcą zobaczyć nie tylko, co czytacie, ale też co lubicie poza literaturą. Jednak nie przesadzajmy też w drugą stronę: nie chciałabym codziennie patrzeć, co jecie na śniadanie, w końcu zdecydowaliście się na tematykę książkową...


Wszystko, co musicie zapamiętać z tego artykułu to fakt, jak ważna jest KREATYWNOŚĆ.
Główna zasada co do zdjęć to: KREATYWNOŚĆ I ORYGINALNOŚĆ. A właściwie nie tyle do zdjęć, ile do całej Waszej działalności. Te dwie cechy musicie sobie wyryć w pamięci i traktować je bardzo poważnie. Możecie też je zignorować i powielać w 100% pomysłów z innych kont, ale ja na Instagramie, tak samo, jak w telewizji nie lubię oglądać powtórek. Nie wiem jak Wy. ;)

Podoba Wam się jakieś zdjęcie? Zapiszcie je sobie. Podczas sesji, często otwieram sobie zapisane posty i inspiruję się. Nie, nie ściągam całego pomysłu, przerabiam go na swój. Ale się inspiruję. Tak na przykład było ze zdjęciami z serii #pluskamzmaw. maw.reads jakiś czas temu zdradziła na swoim blogu tajemnicę, jak wykonać pluskane zdjęcia, które uwielbiam. Okazało się, że przepis jest banalny i już następnego dnia chwyciłam kubek z kawą i mlekiem i zaczęłam pluskać. Przepadłam. Kocham ten rodzaj zdjęć. Tak, zainspirowała mnie Miłka, ale moje zdjęcia są zupełnie inne niż jej. Nie potrafię stworzyć takiego cudownego klimatu, ale pracuję nad tym, co nie znaczy, że kiedykolwiek skopiuję jej zdjęcie. To niewykonalne, Miłki styl jest nie do podrobienia.

Link do artykułu Miłki o pluskanych zdjęciach. KLIK

Wracając do stylów: ja swojego długo poszukiwałam. Konto ma niewiele ponad rok, ale przewija się tam kilkanaście zupełnie różnych etapów. Pierwsze zdjęcia były wykonywane właściwie jedynie w ogrodzie, były barwne i właściwie przedstawiały książki powtykane między doniczki z kwiatami. Zimą miałam nieudaną próbę z jednolitym tłem, dlatego zdjęcia są naprawdę kiepskie i nudne. Potem próbowałam zdjęć w pościeli i było super do momentu, w którym pościel trzeba było zmienić. Eksperymentowałam i to dużo. Często wprowadzałam zmiany. Dopiero w czerwcu odnalazłam to, co naprawdę mi się podoba, co nadaje moim zdjęciom MOJEGO charakteru. I jest to filtr. Wystarczy ograniczyć się do jednego filtra i można poszaleć z tematyką zdjęć.


Kwieciste początki


Spójnie, ale nudno


Tu nawet nie wiem, co się wydarzyło...


Różne zdjęcia, jeden filtr, spójna całość, a efekt mi się podoba. Nie potrzeba niczego więcej. Magia dobrze dobranego filtra.
6. Statystyki
Myślicie, że to nudne cyferki i wykresy? O nie, moi drodzy. Statystki to główne źródło wiedzy o naszym koncie. Na szczęście Instagram daje nam możliwość bardzo dokładnego zbadania sposobu, w jaki prowadzimy nasze konto. Możemy sprawdzić nie tylko, które zdjęcie jest najpopularniejsze, jeśli chodzi o serduszka, komentarze, czy wyświetlenia. A mogą to być trzy zupełnie różne zdjęcia. Potem należy się zastanowić, dlaczego pod tym zdjęciem tak wiele osób postanowiło zostawić komentarz, a pod innym nie? Jak mogę to zmienić? Jak mogę wykorzystać tę wiedzę?

W statystykach znajdziecie też informację o Waszych obserwatorach. Dowiecie się, o której godzinie są najbardziej aktywni, w jakim są wieku, a nawet skąd pochodzą.

Ciekawostka: nie zawsze najładniejsze, najlepsze, najbardziej oryginalne zdjęcie (Waszym zdaniem) jest tym, które zdobędzie najwięcej zaangażowania Waszych obserwatorów.

Post, pod którym najchętniej się udzielaliście i jako jedyny ma ponad tysiąc serduszek to zdjęcie, które uważam za nieudane i miałam go nie dodać. Nie tak ono miało wyglądać. Długo z nim walczyłam, a i tak jestem z niego bardzo niezadowolona. Ani kolory, ani kompozycja, ani nic. A jednak dodałam je i proszę, to ono uzyskało tyle Waszego zainteresowania. Dlaczego? Bo tematyka, opis sprawił, że chcieliście dodać coś od siebie. A więcej komentarzy to więcej serduszek, więcej serduszek to wyższe miejsce na stronie głównej, a to więcej wyświetleń i większe zaangażowanie. Jak widać, nie samym zdjęciem człowiek na Instagramie się interesuje, a i opisem, dlatego warto postarać się i wyskrobać coś nie tyle ciekawego, ile angażującego odbiorców.

Kto jest Waszym ulubionym autorem? Kogo książek macie najwięcej w swoich biblioteczkach? Moja mama ma pokaźną kolekcję powieści Remigiusza Mroza. A jej wybredna córka przeczytała tylko Hashtag. 🙈 Proszę o wybaczenie. 😂 Tak więc prezentuje się mój mrozowy stosik do przeczytania. 📚 To zdjęcie miało wyglądać tak idealnie, wyszło jak zwykle beznadziejnie, ale mniejsza 😂 Jeśli kogoś interesuje mój pierwszy dzień w Warszawie, uważam go za udany. "Zabłądziłam" tylko dwa razy, ale to w normie 😂 #czytamy#czytanie#polishbookstagram#lubieczytac#inspiremyinstagram#czytambokocham#czytanierozwija#czytajpolsko#bookholic#bibliophile#readingtime#bookaddict#readingissexy#booktoday#bookkeeping#bookalicious#booknookstagram#bookobsession#bookseverywhere#booksaddicted#remigiuszmróz
Post udostępniony przez Książki Dobre Jak Czekolada (@ksiazkidobrejakczekolada)

Omówiliśmy chyba już wszystko, ale
jak zacząć?
Zdradzę Wam, jak wyglądało to u mnie. To nie jest recepta na udane konto, ale może pomoże to Wam.
Pierwsze zdjęcie dodałam 2 października. Były to pierwsze urodziny bloga. Jednak samo konto na Instagramie założyłam w czerwcu i od tego czasu nad nim pracowałam. Komentowałam zdjęcia u innych, pojawiałam się, tworzyłam na moim koncie aurę tajemnicy i oczekiwania. Wykorzystywałam relację, by odliczać dni do daty oficjalnego wystartowania z kontem. Nie było jeszcze żadnego posta, a ludzie przybywali, interesowali się moim Instagramem, nie mogli się doczekać października. To było szalone. A mój blog i Facebook wcale nie były wtedy popularne. Tworzyłam to konto od początku z Wami, pozwoliłam Wam na obserwowanie mojego startu, dałam Wam możliwość odliczania dni do pierwszego zdjęcia, a to Was cieszyło. I tak to zadziałało. ;)

Mnie nikt nie reklamował, nie polecał. Nie było jakiegoś popularnego konta, które by powiedziało: EJ ZNALAZŁAM TAKIE SUPER KONTO, ZAJRZYJCIE TAM. Nie. Wiem, że to pomaga, ale zdarza się niezwykle rzadko. Nie wykupywałam też promocji na Instagramie. Wszystko stworzyłam własnymi siłami i wciąż uważam, że główną przyczyną tej "popularności" jest oryginalna nazwa. Nie zdjęcia, nie recenzje, nie konkursy.

Nie wklejam pod zdjęciami spamowych komentarzy, żeby się wypromować. Nie bawię się w follow/unfollow. I polecam Wam tego typu zachowań, bo to zraża do Was ludzi.

Zapytacie, a dlaczego obserwujesz tak mało osób. A no, bo uwielbiam być w stałym kontakcie z kontami, które obserwuje. Każdego dnia do nich zaglądam i nie tylko podziwiam i serduszkuje zdjęcia, ale udzielam się u nich. Komentuje, odpowiadam na relację, jestem aktywna. Obserwując dwa tysiące osób, nie byłabym w stanie być częścią tej społeczności. Nie pamiętałabym tam dobrze Waszych nazw, nie kojarzyłabym, co aktualnie czytacie.  Obserwuję konta, które naprawdę lubię. Oczywiście sympatia nie rodzi się w trzy sekundy. Czasami podobają mi się kogoś zdjęcia, daję follow, ale jeśli po jakimś czasie nie zrodzi się chemia między mną a tym kontem, jeśli coś mnie tam irytuje, daję unfollow. Chodzi o to, abym cieszyła się każdym Waszym zdjęciem, a nie włączając Instagrama, myślała O NIE, ZNOWU ONA...

Co Instagram lubi:
Hashtagi
Po coś w końcu one są prawda? Warto je dodawać, bo wiele osób przegląda interesujące je hashtagi i wyszukują pięknych zdjęć. W ten sposób mogą trafić na Wasze konto. Nie odbierajcie sobie szansy trafienia do większej liczy osób. Jednak pamiętajcie, że hashtagi powinny odnosić się do tematyki zdjęcia. Nie pisz #stół, jeśli dodajesz zdjęcie książki. To proste. Używaj raczej małych hashtagów (do 500 tysięcy zdjęć, jeśli jesteś małym kontem), ponieważ łatwiej w nich się wybić. Popularne hashtagi mają nawet milion postów, a nowe zdjęcia pojawiają się co kilka sekund. Praktycznie nie ma szans, aby trafić do najlepszych zdjęć w tak obleganym hashtagu. Małe hashtagi mają duży potencjał.

Wyzwania
Niektórzy organizują konkursy fotograficzne albo wyzwania o określonej tematyce. Warto w nich brać udział nie tylko ze względu na potencjalną wygraną, ale na zwrócenie uwagi. To kolejna szansa na zaistnienie i pokazanie się szerszej grupie odbiorców. Nie chowaj się w swojej skorupie, pokaż światu swoje konto.

Promowanie
Jeśli podoba Wam się jakieś konto, a uważacie, że jest niedoceniane, pomóżcie mu. Pokażcie swoim obserwatorom zdjęcia tej osoby. Mała rzecz a cieszy. Ja lubię co jakiś czas (CO JAKIŚ CZAS, A NIE KAŻDEGO DNIA PO 58515878952 UDOSTĘPNIEŃ KONT, BO TO JUŻ JEST SPAM) pokazać Wam moje nowe odkrycie, albo po prostu bookstagramy, które sobie cenię.

Czego nie lubimy na Instagramie?
Oznaczania kont na zdjęciach, które nie mają nic z tymi kontami wspólnego.
Oznacz mnie, kiedy dodajesz zdjęcie mojego patronatu, kiedy sfotografowałeś coś związanego ze mną, książkę ode mnie, zakładki, cokolwiek. Nie oznaczaj mnie tylko po to, bym weszła na twoje konto, bo takich zachowań nie lubię i nie jestem jedyna.

Kupowania followersów
To nie ma sensu. Tak, będziesz miał więcej followersów, ale to są sztuczne konta. One nie skomentują ci zdjęcia, nie udzielą się w ankiecie, nie napiszą niczego od siebie, nie polubią nawet zdjęcia! A przecież na Instagramie o to chodzi - o kontakt. Uwielbiam czytać Wasze komentarze, odpowiedzi na relacje, wiadomości. Uwielbiam prowadzić z Wami dyskusję, dostawać od Was polecenia książek, albo dowiadywać się, że przeczytaliście coś z mojego polecenia. Kupując followersy, odbieracie sobie szansę na budowanie relacji z odbiorcami, bo boty nie są ludźmi i w końcu zauważycie, że na Waszym koncie mimo okrągłej liczby followersów, wieje pustką i nudą...
Nie wspomnę już o tym, że coraz częściej wydawnictwa sprawdzają konta, pod względem autentyczności odbiorców, ich zaangażowania, itd. Naprawdę w bardzo łatwy sposób mogą sprawdzić, czy jesteście uczciwi. Przecież żadne wydawnictwo wydające książki w Polsce, nie ma grupy docelowej z Turcji, Egiptu czy innego zakątka poza Polską. Wydawnictwo wybierze do współpracy konto, które obserwują Polacy i często z określonymi preferencjami co do płci, wieku, zainteresowań itd. Książki dla młodzieży powinno reklamować konto obserwowane przez nastolatków, a nie osoby po 50-tce.

Wasze pytania
Jak zacząć?
Myślę, że cały post to odpowiedź na to pytanie, a przynajmniej starałam się, aby nią był. Przemyśl, jak chcesz, aby wyglądał twój Instagram. Zaplanuj wszystko i powoli realizuj swoje punkty.

Jak mieć dużo obserwatorów?
Dobre pytanie. Kiedy już konto ruszy, raczej nie zastanawiamy się nad tym. Ale przypomnijmy sobie początki: wtedy to jedno z najczęstszych pytań, które nas dręczą. Jak "rozhulać" konto? Udzielać się u innych. Pokazywać się. Pomyśl w ten sposób: ludzie nie mają pojęcia, że Twoje konto istnieje. Musisz do nich dotrzeć, zaprezentować się z dobrej strony i udowodnić, że warto do Ciebie zajrzeć i zostać. Zawsze dobrym pomysłem jest bycie aktywnym wśród bookstagramów. Nie tyle lajkować posty, ile komentować, odpowiadać na komentarze, dyskutować. Kiedy ktoś skomentuje mi zdjęcie, zaglądam do niego, przeglądam zdjęcia, a jeśli mi się spodoba, zaobserwuje. I tak robi większość osób, dlatego warto przejrzeć książkowe hashtagi i poudzielać się pod zdjęciami. Tylko nie zrozumcie mnie źle: to mają być komentarze odnoszące się do opisu, tematyki dodanego zdjęcia, być może odpowiedź na zadane pytanie w opisie. Żeby Wam nie przyszło do głowy wklejanie wszędzie komentarzy typu "SUPER KONTO, ZAJRZYJ DO MNIE", bo tego typu treści spora część użytkowników Instagrama zgłasza jako spam, a to początek do nieprzyjemności.

Dobrym pomysłem jest też pokazać swoją działalność wśród przyjaciół, bliskich, zaufanych osób. Z pewnością zaobserwują Wasze konto i będą Was wspierać, co na początku działalności jest bardzo potrzebne.

Oczywiście ruch na Waszym koncie wywoła też zorganizowanie konkursu, rozdania, ale zanim je zrobicie, poczytajcie w internecie, jak zrobić to zgodnie z prawem.

Przypomnę to, co napisałam kilka linijek wyżej. Promujcie małe konta, pomagajcie im, przypomnijcie sobie, jak trudne są początki.

Co z opisami do postów?
Kwestia gustu. Podobno użytkownicy Instagrama preferują dłuższe posty, ale to nie znaczy, że niczym blogerki lajfstajlowe masz pisać rozprawkę pod każdym zdjęciem. To Twój wybór. Nie ważne ILE napiszesz, ważne CO napiszesz. Pisz ciekawie, zadawaj pytania, rozpoczynaj dyskusje. W ten sposób zaangażujesz obserwatorów do aktywności.

W jaki sposób zachęcić obserwatorów do komentowania i udzielania się na twoim profilu?
Żebym ja to wiedziała... Aktualnie jest to chyba moja największa zmora i problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Trzeba pisać ciekawe treści, zdjęcie też powinno zachęcić. Czasami wpadnę na super (według mnie) pomysł na opis pod zdjęciem, jakieś pytanie, które powinno wywołać ogromny ruch itd, a pod postem jest tak pusto, że słychać świerszcze... Nie wiem, od czego to zależy, wciąż próbuję to rozpracować i Wy też kombinujcie, to jedyne, co teraz mogę doradzić. Być może znajdziecie w tym jakąś zasadę. Na pewno pomaga publikowanie w godzinach największego ruchu na Instagramie (możecie to sprawdzić w statystykach). Planując post, zastanówcie się, czy Wy byście dali temu zdjęciu serduszko, czy przyciąga ono Waszą uwagę, czy zachęca do przeczytania opisu, a sam opis, czy sprawia, że chce Wam się pisać komentarz. Jeśli nie, należy coś zmienić.

Ilu miałaś obserwatorów, kiedy dostałaś pierwszą współpracę?
Przypomnę, że Instagrama założyłam w pierwsze urodziny bloga. To był październik, a ja pierwszą współpracę miałam w maju, czyli blog miał wtedy pół roku. Nie pamiętam dokładnie, ale bloga z pewnością nie obserwowało dużo osób. Ważniejsze były wtedy komentarze pod postami, wyświetlenia. 

Natomiast kiedy założyłam Instagrama, to współprac przybyło od razu. Bo wydawnictwa widziały, że blog się rozwija, stale przybywa czytelników. Kiedy nie macie bloga i wydawnictwo skupia się jedynie na Waszym bookstagramie, patrzą na liczbę followersów, ale też na zaangażowanie obserwatorów pod zdjęciami. Często wydawnictwa na swoich Instagramach ogłaszają, że szukają recenzentów do danej książki i piszą, ile trzeba mieć obserwatorów, aby być branym pod uwagę. Różne są liczby. Widziałam 500, 1000, 2000, a nawet 3000 obserwujących. To kwestia indywidualna wydawnictwa.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, zostawcie je w komentarzu pod tym postem lub na Instagramie.


Wiem, nagadałam się. Podejrzewam, że nie ze wszystkim się zgodzicie i nie musicie. To, co zadziałało u mnie, niekoniecznie sprawdzi się u Was. Ale to, co chciałabym, abyście wynieśli z tego posta to potrzeba tworzenia oryginalnych i kreatywnych treści. Bądźcie sobą, nie udawajcie i nie kopiujcie innych. Autentyczność popłaca, uwierzcie mi. Czasami warto pomyśleć trochę dłużej, zaplanować krok po kroku założenie konta, niż zakładać od razu, dodać pierwsze zdjęcie i zastanawiać się co dalej. Jestem fanką zorganizowanej pracy i mam nadzieję, że zachęciłam Was do zaplanowania sobie działalności na Instagramie.

Dziękuję, że dobrnęliście do końca. Mam nadzieję, że przydadzą Wam się moje rady. Życzę powodzenia w prowadzeniu bookstagramów. :)

Jeśli interesuje Was tematyka bookstagrama, zapraszam do obejrzenia 10 moich lekcji z bookstagrama. Wszystkie są zapisane w wyróżnionych stories na moim profilu na Instagramie. Kliknij tutaj, aby zajrzeć na moje konto i odnaleźć lekcje.

bookstagram


Może zainteresuje Cię również

47 komentarze

 1. A ja mam pytanie. Mam konto na Instagramie osobiste .myślisz że do bloga warto mieć osobne? Czy łączyć konto osobiste z blogowym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem lepiej oddzielić te dwa konta. Są rzeczy, z którymi chcesz się dzielić tylko ze znajomymi, a są takie, które chciałabyś pokazać jedynie czytelnikom swojego bloga. Poza tym jak będziesz miała blogowe, to w ustawieniach zmień sobie na biznesowe, aby mieć troszkę bardziej zaawansowane opcje. Wtedy też możesz to konto połączyć z fanpage na Facebooku, jeśli je masz.

   Usuń
 2. Dziękuję Ci za tyle istotnych informacji dot. bookstagrama. Z pewnością z wielu Twoich rad skorzystam, gdyż dopiero raczkuję w prowadzeniu bookstagrama.
  Pozdrawiam
  www.czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz trochę ciężko zaistnieć na bookstagramie, bo jest masa kont, ale wystarczy trochę pokombinować, zainspirować się i stworzyć coś oryginalnego. Ja trochę zaprzepaściłam potencjał swojego konta, a teraz siedzę i go odbudowuję, ale to jest fajna zabawa gdy się widzi swój progress.
  Buziaki :*

  Fantastic books

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli chodzi o jednolitosc zdjęć i używanie tego samego filtra - mnie to raczej odpycha, takie konta właśnie wydają mi się nudne i nie mogę wtedy na niczym skupić wzroku, żadne ze zdjęć nie przyciąga uwagi. Uwielbiam różnorodność ;> ale post z pewnością bardzo przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czemu, ale 'instagramowy' świat pokochałam od pierwszego zalogowania, gorzej z Facebookiem, tutaj ewidentnie brakuje chemii ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo jest u mnie. Zmuszam się, aby coś dodawać na Facebooka, bo mimo że mam do niego olewczy stosunek, to mnóstwo wejść na bloga jest właśnie z tego portalu.

   Usuń
 6. Kurczę, za każdym razem jak zdjecie mi się nie podoba, tam jest największy zasięg 😂 dobrze wiedzieć że nie tylko ja tak mam 😂 Buziaki, @domis_st

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami zastawiam się, czy nie powinnam dodawać tylko te zdjęcia, które mi się nie podobają. ;)

   Usuń
 7. Bardzo ciekawy post :) zwlaszcza, że zaczęłam zastanawiać się nad założeniem insta. Fb i bloga juz mam, więc przydaloby się jeszcze pokazac na insta :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza dla początkujących bookstagramowiczów!
  Oczywiście mamy cię już na Insta :D Pozdrawiamy i zapraszamy do siebie.
  Eli & Pola
  https://czytamytu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć, napisałaś żeby sprawdzać statystki.
  Na instagramie jestem od niedawna i nie łapię jeszcze wszystkiego. Czy mogłabyś mi podpowiedzieć, gdzie mogę to sprawdzić?
  Ps. Świetne rady, mam nadzieję, że może coś z nimi uda mi się zrobić:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe porady, nie tylko dla kogoś, kto tak jak ja zaczyna z bookstagramem (i blogiem), ale i, jak przypuszczam, dla bardziej doświadczonych osób.
  Tak od siebie dodam, że ja np. nie lubię, jak osoby prowadzące bookstagrama dodają posty z książkami nie związane, np. co robiły w ciągu dnia czy gdzie były (a jest to częste). Takie posty omijam, nie dostają ode mnie serduszek ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za ten wpis - masa ciekawych porad, o których wcześniej nie miałem pojęcia! Będę musiał to wykorzystać w przyszłości u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To jest moje świadectwo o dobrej pracy dr Fasoyi, który mi pomaga, jestem Albert Grace z Północnej Karoliny w USA Przepraszam, że umieściłem to w sieci, ale będę musiał to zrobić, na początku mój mąż dał mi wszystkie znaki że miał romans, ale zdecydowałem się żyć i ignorować je wszystkie, ostatnio źle traktuje mnie i przestał okazywać mi dużo miłości i uczucia, jak to zwykle robił, narzekałem i wyjaśniłem mu wszystko, a on powiedział mi, że wszystko będzie dobrze, aż pewnego dnia zobaczyłem go w naszym łóżku jako kolejną kobietę, to doprowadziło do naszego zerwania, chociaż tak bardzo go kocham, Jestem tutaj, aby zrobić dobry komentarz na temat tego najlepszego na świecie rzucającego zaklęcia, który przywiózł mojego byłego męża, który odszedł przez 3 lata, w końcu spotkałem tego człowieka o imieniu Dr Fayosa na blogu ze świadectwami opublikowanym przez jednego z jego klientów, który pomógł mi z podobnym problemem ze mną, skontaktowałem się z nim i zrobiłem wszystko, czego wymagał, a po zaklęciu mój mąż wrócił do mnie i oboje jesteśmy szczęśliwi do dziś, chcę tylko podziękować temu t bezlitosny i szczery rzucający zaklęcia, proszę pana, wszystko, co mi powiedziałeś, spełniło się i dziękuję, doktorze Fayosa, chcę powiedzieć wszystkim, którzy szukają rozwiązania swojego problemu, radzę uprzejmie skonsultować się z tym rzucającym zaklęcia, on jest prawdziwy i potężny, cokolwiek powie rzucający zaklęcia, to się stanie, ponieważ wszystko, co powiedział mi rzucający zaklęcia, spełniło się. Możesz uprzejmie skontaktować się z nim przez jego e-mail: Fayosasolusionhome@gmail.com lub bezpośrednio na Whatssapp +2348151918774

  OdpowiedzUsuń
 13. To bardzo zaskakujące świadectwo. Chcę, żebyście wszyscy dołączyli do mnie w podziękowaniu za zaklęcie miłosne Kiriji, ponieważ jest on rzeczywiście człowiekiem swoich słów. Mam złamane serce od wielu lat, każdy mężczyzna, który do mnie podszedł, nigdy nie traktował mnie poważnie, po moim ostatnim doświadczeniu z mężczyzną, który jak zwykle mnie rozczarował, zacząłem szukać rozwiązania, aby zakończyć mój problem, a następnie mój kolega z pracy przedstawił mnie do Świątyni zaklęć miłosnych Wielkiego Kiriji, a następnie skontaktowałem się z nim za pośrednictwem jego adresu e-mail; kirijilovespell@gmail.com, zajęło mu kilka dni, zanim mi odpowiedział, a kiedy to zrobił, poinstruowano mnie, co mam zrobić, zanim będę mógł uwolnić się z duchowej niewoli, zrobiłem wszystko, co powiedział, i dziś jestem szczęśliwy z mężem. Mężczyzna, który rzucił mnie bez powodu, teraz wrócił do mnie w ciągu 3 dni, a także pomógł mojej koleżance przywrócić jej męża, gdy się rozwiedli. To są jego dane kontaktowe; kirijilovespell @ gmail.com, możesz też skontaktować się z nim przez jego numer WhatsApp; +23490201168697

  OdpowiedzUsuń
 14. CZY MASZ RODZAJ TRUDNOŚCI W ŻYCIU I CHCESZ TRWAŁEGO ROZWIĄZANIA SKONTAKTUJ SIĘ Z DR AJAYI JEST POTĘŻNYM ZAKLĘCIEM NA Viber lub WhatsApp: +2347084887094 lub e-mail: drajayi1990@gmail.com

  Mój mąż planował się ze mną rozwieść, mówiąc, że jest zmęczony naszym związkiem, byłem zaskoczony, ponieważ przyszło to nagle, a mój instynkt powiedział mi, że coś jest nie tak, później dowiaduję się, że mój mąż ma kobietę na zewnątrz, zapytałem go o to , naprawdę się zdenerwował i powiedział, że chce, żebyśmy się rozwiedli, wyszedł z domu na 6 miesięcy, kiedy zobaczyłem kontakt dr Ajayi, rzucającego zaklęcia, kobieta wyjaśniła, jak mogła zajść w ciążę i mieć własne dziecko z lekarstwem ziołowym po 9 latach małżeństwa, nawiązałam z nim kontakt i wyjaśniłam mu moją sytuację z mężem, powiedział mi, że mój mąż jest manipulowany przez ciemną siłę, powiedział mi, co mam zrobić i rzucić dla mnie zaklęcie, po siedem dni od zaklęcia mój mąż wrócił do domu i podarł papier rozwodowy, teraz żyjemy szczęśliwie, wszystko dzięki dr Ajayi. Nie wstydź się swoich problemów, szukaj pomocy i znajdź rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Cześć wszystkim, jestem tak podekscytowana, że ​​mój mąż wrócił po tym, jak zostawił mnie dla innej kobiety. Mój mąż miał romans ze współpracownikiem i tak bardzo kocham mojego męża, ale on zdradzał mnie ze swoim współpracownikiem i tą dziewczyną, myślę, że używa czarów lub czarnej magii na moim mężu, aby mnie nienawidził i to był tak krytyczny i nie na miejscu - cały dzień i noc płaczę, aby Bóg zesłał mi pomocnika, abym przyprowadził z powrotem mojego męża! Byłem naprawdę zdenerwowany i potrzebowałem pomocy, więc szukałem pomocy w Internecie i trafiłem na stronę internetową, która sugerowała, że ​​dr Bogaty może pomóc szybko odzyskać byłego chłopaka. Więc czułem, że powinienem spróbować. Skontaktowałem się z nim i powiedział mi, co mam robić, a ja to zrobiłem, a potem rzucił dla mnie zaklęcie miłosne. 22 godziny później mój mąż naprawdę zadzwonił do mnie i powiedział, że tak bardzo za mną tęskni. O mój Boże! Byłem bardzo szczęśliwy, a dziś znów jestem szczęśliwy z moim mężczyzną i radośnie mieszkamy razem i dziękuję potężnemu czarodziejowi, dr. Bogu, jest tak potężny i postanowiłem podzielić się tutaj swoją historią. jeśli jesteś tutaj, a Twój Kochanek Cię odrzuca lub Twój mąż przeniósł się do innej kobiety, nie płacz już, skontaktuj się z doktorem Wealthy, aby uzyskać pomoc ... Oto jego e-mail, wealthylovespell@gmail.com
  Wykonuje również następujące zaklęcie
  Zaklęcie ciąży
  Czar miłości
  Zaklęcie powiększające penisa
  opryszczka
  Zwycięskie zaklęcie
  Jego WhatsApp +2348105150446
  Blog: wealthylovespell.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. 31 year-old Staff Accountant III Phil Caraher, hailing from North Vancouver enjoys watching movies like "Flight of the Red Balloon (Voyage du ballon rouge, Le)" and Origami. Took a trip to Historic City of Sucre and drives a Ferrari 410 Sport. sprawdz tutaj

  OdpowiedzUsuń
 17. Żona zostawiła mnie dla innego mężczyzny po 5 latach małżeństwa. Próbowałem się z nią pogodzić, ale nigdy nie zgodziła się na powrót do domu, mówiąc, że znudziło jej się małżeństwo. Szukałem sposobów na przywrócenie jej do trybu online, kiedy natknąłem się na świadectwo mistrza zaklęć, doktora Ajayi, pomagającego ludziom rozwiązywać ich problemy w związkach. Nigdy nie wierzę w pracę duchową, ale kocham swoją żonę i desperacko pragnę, aby wróciła do mojego życia. więc kontaktuję się z doktorem Ajayi i wyjaśniam mu moje problemy. Ku mojemu największemu zdziwieniu dr Ajayi pomógł mi odnowić moją kobietę po 3 dniach i teraz mój związek jest doskonały, zgodnie z obietnicą. Odzyskanie swojego byłego permanentnego zaklęcia nie tylko przywróci z powrotem kogoś, kogo kochasz, ale także zjednoczy uczucia twoich kochanków, dzięki czemu będziesz równie szczęśliwy z tą osobą. Jeśli przeżywasz trudności w swoim związku i chcesz szybkiego rozwiązania, skontaktuj się z dr Ajayi na EMAIL: drajayi1990@gmail.com lub WhatsApp LUB numer Viber +2347084887094

  OdpowiedzUsuń
 18. Nikt nie jest doskonały, ale warto walczyć o jakąś miłość, by wrócić. Zabijam się milczeniem przez rok. Powodem jest to, że mój mąż zostawił mnie w głębokim bólu, którego nie mogę znieść. Tego dobrego dnia mój przyjaciel przyjechał z wizytą do mnie z innym przyjacielem. Kiedy wszyscy razem rozmawialiśmy, pojawił się temat mojego męża. W ten sposób dzielę się z nimi moją historią zerwanego małżeństwa. W ten sposób ta nowa przyjaciółka mówi, że była wcześniej w moim stanie, ale wszystko dzięki temu mężczyźnie imieniem DR WALE, który pomaga jej przyprowadzić z powrotem męża. Stamtąd odebrałem od niej kontakt z DR WALE, kontaktuję się z DR WALE i opowiedziałem mu wszystko, z czym miałem do czynienia. DR WALE powiedział mi, że mój problem się skończył. Właśnie poprosił mnie o zapłacenie za PRZEDMIOTY, których użyje do rzucenia zaklęcia. Za co zapłaciłem. Zapewnia mnie, że mój mąż będzie ze mną w ciągu 48 godzin. Ku mojemu zdziwieniu nie minęło nawet 48 godzin, ale mój mąż zaczął do mnie dzwonić, mówiąc mi, żebym się nad nim zlitował, że nigdy nie wiedział, co go spotkało. Dziś jestem szczęśliwą osobą, dzięki DR WALE za wspaniałą PRACĘ. DR WALE E-mail: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 19. Słowa nie mogą wyrazić tego dobrego uczucia, które mam w sobie po tym, jak DR WALE wykonał dla mnie świetną robotę. Kiedy mój przyjaciel powiedział mi dobre rzeczy o DR WALE, po prostu muszę spróbować i ku mojemu zaskoczeniu wszystko poszło, powiedział mi DR WALE. Dziś jestem szczęśliwa, ponieważ ja i mój mąż żyjemy razem szczęśliwie. DR WALE WhatsApp +2347054019402. DR WALE to człowiek z jego słowa, wszystko, co musisz zrobić, to także postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, które ci daje. Ponieważ kiedy pytam koleżankę, jak dobra jest praca w DR WALE, odpowiedziała: Zapłaciła za RZECZY, za które DR WALE poprosiła ją o zapłatę, że po tym, jak zapłaciła mężowi, który planował zostawić ją samą, nigdy więcej jej nie opuściła. Powiedziała, że ​​jej mąż błaga ją o wybaczenie. Zapłaciłem również za wszystkie POZYCJE, kiedy DR WALE o to poprosił. I cała praca, którą wykonał dla mnie DR WALE, zakończyła się sukcesem. Dziś jestem szczęśliwą kobietą. E-mail kontaktowy DR WALE: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 20. Płakałam przez 4 tygodnie, ponieważ mój mąż powiedział, że chce rozwodu, że byłam taka zdezorientowana i załamana. Aż do bardzo dobrego dnia, kiedy usłyszałem o dr Ajayi, przeczytałem kilka świadectw na jego stronie, jak był w stanie pogodzić zerwane relacje, więc postanowiłem dać mu szansę. Skontaktowałem się z nim i powiedział mi, co trzeba zrobić, żeby rzucił zaklęcie, na początku zastanawiałem się, czy powinienem to zrobić, i zdecydowałem się spróbować. zrobiłem to, co kazał mi dr Ajayi, rzucający zaklęcia, a potem nie do 7 dni przerwy znikąd mój mąż, który zostawił mnie bez żadnego powodu, pewnego wieczoru wrócił do domu i błagał o powrót, przyszedł nawet ze swoim bracie i błagał o przebaczenie. Po tylu bólach, które przeszłam, mój mąż wciąż wrócił, jestem taka szczęśliwa. wszystko dzięki Dr Ajayi, możesz skontaktować się z nim w sprawie wszelkiego rodzaju zaklęć. Wierzę, że przeprowadzi cię przez twoje problemy ZWIĄZKOWE.

  E-mail: drajayi1990@gmail.com
  Viber / Whatsapp: +2347084887094

  OdpowiedzUsuń
 21. Prawdę mówiąc, próbowałem już wcześniej jakiegoś rzucającego zaklęcia i nie zadziałało, dopóki mój przyjaciel nie powiedział mi o DR WALE. Więc ja też go wybrałem. Oto DR WALE to najlepsza osoba, z którą możesz pracować. DR WALE to miły człowiek. Wiele osób mówi o nim dobre rzeczy. Polecę DR WALE każdemu, kto ma problemy z małżeństwem / związkiem. Kiedy spotkałem DR WALE, powiedziałem mu o moich problemach z małżeństwem, powiedział mi, że jestem we właściwym miejscu, w którym smutek i smutek zamieniają się w szczęście. Poprosił mnie, abym zapłacił za moje duchowe PRZEDMIOTY, co zrobiłem. Po zapłaceniu za nie powiedział mi, że wszystko będzie dobrze za trzy dni. Tak jak powiedział przed trzema dniami, mój mąż zadzwonił do mnie i powiedział, że nie chce, żebyśmy się więcej rozwodzili. Na wypadek, gdybyś potrzebował jakiejkolwiek pomocy, DR WALE jest właściwą osobą, z którą możesz się skontaktować. E-mail: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 22. Życie przychodzi z różnymi doświadczeniami.Nie wiem, czego doświadczasz, ale to jest moje krótkie świadectwo, jestem szczęśliwy, pisząc to, ponieważ znowu mam spokój w moim małżeństwie, a wszystko dzięki wspaniałemu człowiekowi o imieniu Dr Ajayi, on jest potężnym zaklęciem rzucający, który pomaga pogodzić spór między mną a moim mężem z zaklęciem miłosnym, mój mąż opuścił dom i mieszkał z inną kobietą przez 7 miesięcy, nie dbając o mnie i naszą 4-letnią córkę, finansowo mam się dobrze, ponieważ jestem bankierem, ale potrzebuję troskliwa opieka nad mężczyzną, ale mojego męża nie ma nigdzie blisko, błagam go, żeby wrócił do domu kilka razy, ale nic nie działa, poprosiłem nawet jego starszego brata o pomoc. Przeczytałem świadectwo mężczyzny, który opisał, jak dr Ajayi pomógł mu powstrzymać żonę przed rozwodem zaklęciem miłosnym, więc skorzystałem z jego kontaktu i wyjaśniłem mu swoje problemy, powiedział mi, co jest potrzebne do zaklęcia miłosnego, a ja dałem mu finansowanie na zakup za trzy dni mój mąż wrócił do domu. Kontakt: Viber / WhatsApp: +2347084887094 lub e-mail: drajayi1990@gmail.com w przypadku jakichkolwiek problemów nurtujących Twoje serce, a on pomoże Ci je rozwiązać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałem okropny czas w moim małżeństwie, mój mąż miał romans poza naszym małżeństwem i to prowadziło do moich problemów. Mój mąż planował sprzedać nasz dom i rozwieść się ze mną, aby on i jego dziewczyna mogli przeprowadzić się gdzie indziej i mieszkać. Moja przyjaciółka, która wiedziała, przez co przechodzę, poprosiła mnie o skontaktowanie się z DR WALE. Powiedziała, że ​​to DR WALE był człowiekiem, który pomógł bratu kuzynowi odzyskać żonę, która planowała go zostawić dla innego mężczyzny. Kiedy skontaktowałem się z DR WALE i wyjaśniłem mu swoje kłopoty, poprosił mnie o wytarcie płaczu i powiedział, żebym więcej nie płakał. Prosi mnie o zapłacenie za PRZEDMIOTY DUCHOWE, za które zapłaciłem. Powiedział mi, że mój mąż przyjdzie żebrać za kilka dni. Oto niedługo DR WALE zrobił to, co powiedział, że zrobi. ZBYT moje zdziwienie otrzymałem SMS-a na mój telefon, to był mój mąż błagający mnie, abym mu wybaczył, że nigdy nie zrozumiał, co go spotkało z powodu złego zachowania. E-mail: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 24. Ta historia jest prawdziwa. Mam sześciu przyjaciół, którzy mieszkają w różnych krajach: Belgii, Francji, Hiszpanii, Litwie, Polsce i Rumunii, kiedy rozmawiam z nimi o moim małżeństwie, które było o rozpadzie, co ich ciągle powtarzają, to skontaktowanie się z DR WALE, wszyscy oni wciąż mówią to samo dobrze o moim małżeństwie DR WALE powiedział, że jego praca jest prawdziwa i to bardzo dobrzy ludzie, którzy trzymają się słów. mówią, że wszystko, co zrobili, aby zapłacić za POZYCJE, których używał, pracując dla nich. Po prostu powiedzieli mi, żebym postępował zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, które mi daje. Słyszałem wiele dobrych rzeczy o DR WALE. Skontaktowałem się z nim i podzieliłem się z nim swoimi problemami. Po tym, jak mu powiedziałem. Następnie poprosił mnie o zapłacenie za POZYCJE, za które zapłaciłem. Stamtąd powiedział mi, że za kilka dni mój mąż już nie zakończy naszego małżeństwa. Tak jak powiedziałem, po kilku dniach mój mąż zadzwonił do mnie i powiedział, że nie chce już się ze mną rozwieść. Dzisiaj, kiedy to piszę, ja i mąż znowu żyjemy szczęśliwie. Wszystko dzięki DR WALE i mojemu przyjacielowi, który przedstawił mi DR WALE. Ty również możesz być zadowolony z pomocy DR WALE. Jego e-mail: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 25. Jak odzyskałam mojego byłego męża ........... Nazywam się Lorina. Pozdrowienia dla wszystkich, którzy czytają to świadectwo. Mój mąż odrzucił mnie po trzech (3) latach małżeństwa tylko dlatego, że inna kobieta rzuciła na niego urok i sprawił, że ja i dziecko cierpiałem. Pewnego dnia czytając w internecie, zobaczyłem post o tym, jak przeliterować rzucającego pod tym adresem. dr.oluomontempleofanswer@gmail.com pomógł kobiecie odzyskać męża i odpowiedziałem mu na jego adres, a on powiedział mi, że kobieta oczarowała mojego męża i powiedział, że mi pomoże i pójdę po 2 dni, kiedy odzyskam męża. Uwierzyłem mu i dziś z radością informuję wszystkich, że ten czarodziej ma moc przywracania kochanków. ponieważ jestem teraz szczęśliwa z moim mężem. Podziękowania dla Dr. oluomon. To jest Dr. e-mail oluomon: dr.oluomontempleofanswer@gmail.com WhatsApp mu +2349043376503

  OdpowiedzUsuń
 26. Jak odzyskałam mojego byłego męża ........... Nazywam się Lorina. Pozdrowienia dla wszystkich, którzy czytają to świadectwo. Mój mąż odrzucił mnie po trzech (3) latach małżeństwa tylko dlatego, że inna kobieta rzuciła na niego urok i sprawił, że ja i dziecko cierpiałem. Pewnego dnia czytając w internecie, zobaczyłem post o tym, jak przeliterować rzucającego pod tym adresem. dr.oluomontempleofanswer@gmail.com pomógł kobiecie odzyskać męża i odpowiedziałem mu na jego adres, a on powiedział mi, że kobieta oczarowała mojego męża i powiedział, że mi pomoże i pójdę po 2 dni, kiedy odzyskam męża. Uwierzyłem mu i dziś z radością informuję wszystkich, że ten czarodziej ma moc przywracania kochanków. ponieważ jestem teraz szczęśliwa z moim mężem. Podziękowania dla Dr. oluomon. To jest Dr. e-mail oluomon: dr.oluomontempleofanswer@gmail.com WhatsApp mu +2349043376503

  OdpowiedzUsuń
 27. Jestem tutaj, aby podzielić się tym, jak dobry był DR WALE w moim życiu. Widziałem dobre komentarze na jego temat w Internecie. Miałem szansę poznać kogoś, dla kogo wcześniej pracował. Moja przyjaciółka miała problemy rodzinne od urodzenia, więc dorosła postanowiła sama poszukać rozwiązania. W ten sposób poznała DR WALE, która pomogła jej rozwiązać problem rodzinny, który wywołał jej zmartwienia od urodzenia. Zapłaciła za PRZEDMIOTY DR WALE, których używała do pracy dla niej. Powiedziała, że ​​w ciągu kilku dni wszystkie problemy się skończyły. Teraz jest szczęśliwą osobą. Po opowiedzeniu mi jej historii, sam kontaktuję się z DR WALE w sprawie mojej żony syna, który zdradzał mojego syna. Ze względu na miłość, jaką darzy ją mój syn, zwracam się do DR WALE o rozwiązanie. Kiedy powiedziałem o tym DR WALE'owi, powiedział, że musi rzucić zaklęcie. Powiedział mi, żebym zapłacił za RZECZY, które zrobiłem. DR WALE powiedział mi też, że zanim skończą się te tygodnie, moja Żona Syna przyjdzie żebrać. Tak jak powiedział przed upływem tygodni, moja żona syna przyszła prosić o przebaczenie. Oboje prowadzą teraz szczęśliwe życie. E-mail kontaktowy DR WALE: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeśli grozi ci rozwód i chcesz ugody poza sądem lub chcesz, aby twój były mąż lub żona wrócili do domu, dr Ajayi jest odpowiednim człowiekiem do tej pracy, jego praca jest naprawdę imponująca i bezstresowa, nigdy nie wierzyłem w takie rzeczy, ale on był w stanie zmienić moje postrzeganie, kiedy przyprowadził mojego męża z powrotem do domu po 10 miesiącach rozłąki i teraz żyjemy szczęśliwie, poprawiła się nasza sytuacja finansowa i panuje spokój w domu. Jestem wdzięczna dr Ajayi, ponieważ nigdy nie wierzę, że ja i mój mąż kiedykolwiek wrócimy do siebie, ale dr Ajayi umożliwił to. Jeśli potrzebujesz pomocy rzucającego zaklęcia w przypadku jakichkolwiek problemów życiowych, to dr Ajayi jest odpowiednim człowiekiem do tego zadania. możesz się z nim skontaktować przez Viber / Whatsapp: +2347084887094 lub e-mail: drajayi1990@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 29. TO jest prawdziwa historia. Przyjaciel chciał pożyczyć pieniądze, więc skontaktował się z firmą pożyczkową w celu uzyskania pożyczki, nie wiedząc o tym, że nigdy nie wiedział, że firma pożyczkowa nie jest prawdziwa. Firma pożyczkowa oszukała go na kwotę 35 000 tysięcy euro. Mój przyjaciel powiedział, że kiedy spotkał DR WALE, wyjaśnił wszystko. Powiedział, że DR WALE pomógł mu odzyskać pieniądze dzięki jego wspaniałemu urokowi. Ludzie, którzy go Oszukali, zwrócili mu pieniądze z pomocą DR WALE. Inna przyjaciółka dzieli się swoją historią o tym, jak DR WALE pomogła jej w zabezpieczeniu małżeństwa. Wyjaśnia, że ​​po ślubie sytuacja zmieniła się ze złego na gorszy. Powiedziała, że ​​jej mąż cały czas bije ją, widząc w niej wady, ale powiedziała, że ​​kiedy skontaktowała się z DR WALE, wszystko zmieniło się na lepsze. Powiedziała, że ​​jest w stanie zapłacić za POZYCJE, o które DR WALE poprosił ją, a praca DUCHOWA została wykonana. Teraz znów prowadzi szczęśliwe życie ze swoim mężem. JEŚLI potrzebujesz pomocy DR WALE, skontaktuj się z E-mail: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy zdarzyło Ci się nieporozumienie ze swoim kochankiem, które doprowadziło do zerwania i próbowałeś się z nim pogodzić, ale on / ona nie daje Ci pozytywnej odpowiedzi i czujesz, że coś nie idzie dobrze w Twoim związku i potrzebujesz szybkiego rozwiązania skontaktuj się z Dr Ajayi już dziś i dopilnuj, aby Twoje życie miłosne wróciło na dobre z Twoim byłym, Dr Ajayi pomogła mi przywrócić spokój w moim domu, ponieważ mój mąż zostawił mnie na 9 miesięcy i mieszkał z inną kobietą i nigdy nie chciał wróć do domu, ale z pomocą rzucającego zaklęcia, Dr Ajayi, wrócił do domu po 3 dniach po tym, jak Dr Ajayi wykonał potężne zaklęcie przywracające. Jeśli więc potrzebujesz szybkiego rozwiązania w swoim związku lub małżeństwie za pomocą rzucającego zaklęcia, skontaktuj się teraz z dr Ajayi pod adresem e-mail: drajayi1990@gmail.com lub Viber / Whatsapp: +2347084887094

  Może też wykonać poniższe zaklęcie
  1. Zaklęcie loterii
  2 Powodzenia
  3. Zaklęcie do wygrania sprawy w sądzie
  4. zaklęcie ciąży
  itp..

  OdpowiedzUsuń
 31. DOBRE RZECZY MUSZĄ BYĆ TEŻ MÓWIĆ O DOBREJ OSOBIE, A TĄ OSOBĄ JEST DR WALE. Oto krótka historia. Pracuję z moim Szefem już SZEŚĆ lat. W zeszłym roku zauważyłem, że nie jest już sobą. Więc zapytałem go, co się z nim dzieje, otworzył się przede mną i powiedział, że jego żona w domu zawsze przyprowadza innego mężczyznę do ich domu i ma z nim romans, byłem w szoku, kiedy mi to powiedział. Ponieważ wiem, że mój szef był dobrym człowiekiem, przedstawiam również DR WALE, ponieważ DR WALE był człowiekiem, który pomagał mi w trudnych chwilach w moim małżeństwie. Kiedy mój szef skontaktował się z nim, podał mi przyczynę wszystkiego, DR WALE powiedział mojemu szefowi, ile musi zapłacić, za co mój szef zapłacił za nie. DR WALE przygotował ZARAZ UROK, który zmusił moją żonę Szefa do uświadomienia sobie swojego błędu. Więc jeśli potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemów w swoim związku, DR WALE jest właściwym człowiekiem, z którym możesz się skontaktować. E-mail: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 32. PRACE DR WALE SĄ PRAWDZIWE. DR WALE Pobieraj pieniądze tylko za PRZEDMIOTY. Poprosi Cię tylko o zapłacenie za Przedmioty, których użyje do pracy dla Ciebie. Kiedy spotkałem DR WALE, pieniądze, o które prosił, to pieniądze na przedmioty. Po prostu powiedział mi, żebym zapłacił za przedmioty, których użyje do pracy dla mnie, za które zapłaciłem. Po zapłaceniu pieniędzy za przedmioty wykonał dla mnie pracę i wszystko było w porządku. Zaklęcie DR WALE jest prawdziwe. Kiedy rzucił mi zaklęcie, mój mąż, który wyjechał, wrócił nie tracąc czasu. Mój mąż anulował dokumenty rozwodowe z sądu, wrócił i powiedział mi, że jest mu przykro z powodu wszystkich zmartwień i zmartwiony, że zmusił mnie do przejścia. Dziękuję również DR WALE za dobrą pracę, jaką dla mnie wykonał. Dzisiaj ja i mój mąż znów jesteśmy razem szczęśliwi. Ty również możesz skontaktować się z DR WALE, jeśli potrzebujesz od niego pomocy. Jego kontaktowy adres e-mail: drwalespellhome@gmail.com LUB WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 33. To jest coś, z czego wszyscy musimy się nauczyć. moja przyjaciółka, ona i mąż, potrzebowali pokojówki, więc znaleźli ją dla siebie. kiedy pokojówka z nimi przebywała, koleżanka zaczęła zauważać zabawne zachowanie. moja przyjaciółka zauważyła, że ​​jej mąż i pokojówka mają razem romans. pokojówka użyła złego czarodziejskiego uroku, by związać moją przyjaciółkę i jej męża, pokojówka przejmuje kontrolę nad ich domem. ponieważ moja przyjaciółka musiała powstrzymać wszystkie bzdury, które miały miejsce w jej domu, skontaktowała się z DR WALE o pomoc. powiedziała, że ​​powiedziała DR WALE o wszystkim, a DR WALE powiedział jej, że wszystko będzie dobrze. powiedziała, że ​​DR WALE poprosił ją o zapłatę za duchowe przedmioty, za które płaci. DR WALE rzucił jej duchowe zaklęcie, aby wypędzić pokojówkę z ich domu. a jej mąż wrócił do swojego wyczuwania. Po tym, jak DR WALE wykonał tę świetną robotę dla mojego przyjaciela, inny z moich przyjaciół skontaktował się z nim i narzekał, że jej mąż zawsze ją bił, była zgorzkniała, ale mimo to DR WALE pomógł jej przywrócić uśmiech, kiedy przygotowywał zaklęcie, które przywróciło jej małżeństwo. dziś moja przyjaciółka znów żyje szczęśliwie ze swoim mężem. WhatsApp: +2347054019402 LUB E-mail: drwalespellhome@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 34. Miłość jest piękna, gdy masz z kim się nią dzielić. 💝💝 Dr Ekpen ogiogun jest prawdziwym czarodziejem i człowiekiem mądrości, bardzo wyjątkowym i potężnym. Nie mogłam zajść w ciążę, ponieważ miał problemy z płodnością. Mój mąż rozwiódł się ze mną z tego powodu. Byłem bardzo zmartwiony i zawsze płakałem, a nawet myślałem o zabiciu się, ale moja przyjaciółka przedstawiła mnie wspaniałemu człowiekowi o imieniu dr Ekpen ogiogun, który również pomógł jej w rozwiązaniu problemu. Dała mi jego e-mail, skontaktowałem się z nim i wszystko mu wyjaśniłem. Zapewnił mnie, że pomoże mi i nie mogę się martwić. Dr Ekpen ogiogun ponownie wniósł radość do mojego życia i rodziny, przywracając mojego męża z powrotem do mnie swoimi duchowymi mocami, sprawiając, że jestem w ciąży, leczyć raka mojej siostry, a także leczyć wirusa HIV mojego kuzyna dzięki specjalnym mocom, a także uczynił mojego przyrodniego brata wygraj loterię o wartości 2 milionów dolarów. Dr Ekpen ogiogu jest naprawdę utalentowanym, niesamowitym i bardzo dobrym człowiekiem, który naprawdę wie, jak wykonywać swoją pracę ogiogunra i gdyby nie on, jak wyglądałoby moje życie? Dr Ekpen ogiogun, bardzo dziękuję i nigdy nie przestanę mówić o twoich wielkich osiągnięciach. Słowa nie mogą wyrazić, jak dobrze zrobiliście dla mnie i mojej rodziny i wierzę, że nawet tysiąc słów nie wystarczy, aby opisać wasze dobre i wielkie dzieła. Jeśli potrzebujesz pomocy duchowej, dlaczego nie pobiec do doktora Ekpena ogioguna? po prostu skontaktuj się z dr Ekpen ogiogun w swoim e-mailu: (ekpenogiogunspellcaster@gmail.com) A on ci pomoże. Dr Ekpen ogiogun jest nieszkodliwy, bezpieczny i niezawodny, więc skontaktuj się z nim teraz i uzyskaj rozwiązanie. Dziękuję, dr Ekpen ogiogun, Twój WhatsApp +2347045604010. ekpenogiogunspellcaster@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 35. Jestem tutaj, aby złożyć świadectwo o tym, jak odzyskałam męża, który opuścił mnie ponad 3 miesiące, pobraliśmy się na ponad 7 lat i mamy dwoje dzieci. u nas wszystko szło dobrze i zawsze jesteśmy szczęśliwi. aż pewnego dnia mój mąż zaczął zachowywać się w sposób, którego nie mogłam zrozumieć, byłam bardzo zdezorientowana sposobem, w jaki traktuje mnie i dzieci. później tego miesiąca nie wrócił ponownie do domu i zadzwonił do mnie, że chce rozwodu, zapytałem go, co zrobiłem źle, że zasłużyłem na to od niego, wszystko, co mówił, to to, że chce rozwodu, że mnie nienawidzi, a nie chce mnie znowu zobaczyć w swoim życiu, byłam szalona i też sfrustrowana nie wiem co robić, byłam chora ponad 2 tygodnie z powodu rozwodu. Kocham go tak bardzo, że był dla mnie wszystkim bez niego moje życie jest niekompletne. Postanowiłem więc powiedzieć mojej współpracowniczce, a kiedy powiedziałem jej, że jej powłoka powiedziała mi, że istnieje psychiczny rzucający zaklęcie o imieniu WIELKA MUTABA, że powinienem się z nim skontaktować, że może rozwiązać moje problemy. Więc dała mi jego e-mail i jego stronę internetową, a ja skontaktowałem się z GREAT MUTABĄ i wyjaśniłem wszystko, co mu się przydarzyło. I mówi mi tylko, żebym się nie martwiła, że ​​mój mąż wróci do mnie zaraz po wyjściu. Myślałam, że to żart. Ale było dla mnie zaskoczeniem, gdy stało się to tak, jak powiedział to GREAT MUTABA. Teraz zostaję świadectwem tego, co może zrobić GREAT MUTABA. Więc jeśli przechodzisz przez podobny problem tak jak ja, możesz również skontaktować się z WIELKIM MUTABĄ Wiem, że on również rozwiąże Twój problem. Tutaj jest WIELKA MUTABA e-mail greatmutaba@yahoo.com lub greatmutaba@gmail.com lub dodaj go na WhatsApp +234805468 1416

  OdpowiedzUsuń
 36. Nazywam się Edith Wood, chcę wszystkim opowiedzieć o DR UZOR, wspaniałym człowieku, który w ciągu 24 godzin sprowadził dla mnie mojego męża swoimi mocami, co za potężny czarodziej, jeśli w jakikolwiek sposób potrzebujesz pomocy. Radzę skontaktować się z nim przez Czat WhatsApp: +27843290018. Ma moc rozwiązania każdego problemu, związku, miłości lub jakiejkolwiek choroby. Tak super i prawdziwie, że przywiózł mojego męża, który zostawił mnie 9 lat temu ze swoim potężnym zaklęciem.

  OdpowiedzUsuń
 37. SKONTAKTUJ SIĘ Z DR SAKA, ABY UZYSKAĆ POTĘŻNE ZAKLĘCIE, KTÓRE POMOŻE CI ODZYSKAĆ SWOJEGO EX LOVERA NIE WAŻNE, JAK DŁUGO ROZERWUJESZ LUB Z KOGO ON / ONA MOŻE BYĆ TERAZ, DR SAKA POMOŻE CI ODZYSKAĆ W CIĄGU 24 GODZIN TYLKO JAK ON POMOŻE MI, TO CZŁOWIEK JEST ZBYT POTĘŻNY I UCZCIWY KONTAKT Dr SAKA na czacie WhatsApp lub Viber: +27634201775 i e-mail: sakasolutiontemple@gmail.com. Nazywam się Susan Mile, dzielę się swoim świadectwem, ten człowiek jest prawdziwy i potężny.

  OdpowiedzUsuń
 38. Desperacko szukałem sposobu, aby mój były chłopak znów się we mnie zakochał. Mieliśmy wzloty i upadki, ale w ciągu ostatnich 6 miesięcy nasz związek poszedł na marne. Wydałem 500+ na czarodziejkę, która według mnie mogłaby mi pomóc, i nie wiedząc, że ona nie pomogła. Wyciągam rękę, ponieważ chcę być pożądaną kobietą, którą byłam, a on ponownie się we mnie zakocha i poślubi. Nie mogę sobie wyobrazić tego chłopca z kimkolwiek innym, dopóki nie skontaktuję się z doktorem Ikhine, który sprawił, że moje pragnienie serca zostało spełnione. Podał mi szczegóły, jak mi pomóc, co zrobił, kiedy zastosowałem się, i uratował mojego mężczyznę ze złych rąk pani, która go zahipnotyzowała, a mój mężczyzna wrócił do ciebie w ciągu 48 godzin i byłem naprawdę zdumiony, że taka manifestacja mocy jest naprawdę prawdziwy. Teraz z radością mogę powiedzieć ludziom, aby wypróbowali DR ISIKOLO w swoich problemach i czekali na natychmiastowe rezultaty. skontaktuj się z nim, podając jego adres e-mail. isikolosolutionhome@gmail.com lub bezpośrednio WhatsApp +2348133261196.

  OdpowiedzUsuń
 39. To działa! Nazywam się Kevin Silva. Moja była żona zablokowała mnie na każdej platformie. Skontaktowałem się z doktorem Saka o pomoc, 24 godziny po tym, jak dr Saka rzucił swoje zaklęcie, Moja żona ODBLOKOWAŁA MNIE! Ten człowiek jest uczciwy, prawdziwy i potężny! Skontaktuj się teraz z dr Saka, aby uzyskać pomoc, dzielę się swoim świadectwem ... Moja żona wróciła do mnie i jesteśmy razem szczęśliwi. Skontaktuj się z dr Saką na jego czacie WhatsApp lub Viber: +27634201775. W jego e-mailu: sakasolutiontemple@gmail.com.

  OdpowiedzUsuń
 40. Opustil váš manžel nebo manželka váš život bez dobrého vysvětlení, které vás dělá zmateným a chcete je zpět ve svém životě? Dr. Ilekhojie je tím správným mužem, je mocným kouzelnickým sesilatelem požehnaným jeho předky a přijatými bohy jako jejich náustek na zemi. Dr. Ilekhojie mi pomůže zachránit můj rozbitý domov tím, že mi přivede mého manžela svým mocným kouzlem . Já a můj manžel jsme byli odděleni 9 měsíců bez komunikace, ale díky kouzlu, které seslala Dr. Ilekhojie, je zpět a jsme zase jedna šťastná rodina. Pokud máte nějaké životní problémy a potřebujete rychlé řešení, kontaktujte Dr. Ilekhojie. Viber nebo Whatsapp: +2348147400259 nebo e-mail: (gethelp05@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń
 41. Złożyłam obietnicę, że złożę moje świadectwo na całym świecie, kiedy mój mężczyzna wróci do mnie, a mój mąż przyjedzie tak, jak powiedział mi DR ISIKOLO, kiedy mi pomógł. Podjąłem właściwą decyzję i skontaktowałem się z DR ISIKOLO, wielkim rzucającym zaklęcia, który jest w stanie pomóc ci rozwiązać twoje problemy. Mój mężczyzna zostawił mnie, abym cierpiał i nigdy nie wierzyłem, że wróci do mnie ponownie, ale kiedy skontaktowałem się z DR ISIKOLO, zapewnił mnie, że mój mężczyzna wróci. dał mi listę rzeczy do kupienia, ale nie mogłem ich zdobyć w moim kraju, więc wysłałem mu pieniądze, a on kupił przedmioty i przygotował idealne zaklęcie miłosne. Mój mąż wrócił do mnie w ciągu 48 godzin, błagając o przebaczenie, TO JEST TAK PRAWDZIWE I PRAWDZIWE. Byłem tak zaskoczony, że zaklęcie zadziałało tak, jak mi powiedział. To niesamowite i chcę, żebyś uwierzył, ponieważ DR ISIKOLO jest tak prawdziwy i ma rozwiązania wielu problemów, w tym lekarstwa na dolegliwości i choroby, wygrywanie loterii i lotto jackpot, zaklęcie sukcesu, zaklęcie promocyjne i wiele innych. Zachęcam do skontaktowania się z nim teraz przez jego e-mail, aby mógł również pomóc w sposób, w jaki pomógł mi. e-mail to: isikolosolutionhome@gmail.com Możesz również wysłać go na WhatsApp pod numerem +2348133261196.

  OdpowiedzUsuń
 42. Cześć wszystkim, jestem tak podekscytowana, że ​​mój mąż wrócił po tym, jak zostawił mnie dla innej kobiety. Mój mąż miał romans ze współpracownikiem i tak bardzo kocham mojego męża, ale on zdradzał mnie ze swoim współpracownikiem i tą dziewczyną, myślę, że używa czarów lub czarnej magii na moim mężu, aby mnie nienawidził i to był tak krytyczny i nie na miejscu - cały dzień i noc płaczę, aby Bóg zesłał mi pomocnika, abym przyprowadził z powrotem mojego męża! Byłem naprawdę zdenerwowany i potrzebowałem pomocy, więc szukałem pomocy w Internecie i trafiłem na stronę internetową, która sugerowała, że ​​dr Bogaty może pomóc szybko odzyskać byłego chłopaka. Więc czułem, że powinienem spróbować. Skontaktowałem się z nim i powiedział mi, co mam robić, a ja to zrobiłem, a potem rzucił dla mnie zaklęcie miłosne. 22 godziny później mój mąż naprawdę zadzwonił do mnie i powiedział, że tak bardzo za mną tęskni. O mój Boże! Byłem taki szczęśliwy, a dziś znów jestem szczęśliwy z moim mężczyzną i radośnie żyjemy razem i dziękuję potężnemu czarodziejowi, dr. Bogu, jest tak potężny i postanowiłem podzielić się tutaj swoją historią. jeśli jesteś tutaj, a Twój Kochanek Cię odrzuca lub Twój mąż przeniósł się do innej kobiety, nie płacz już, skontaktuj się z doktorem Wealthy, aby uzyskać pomoc ... Oto jego e-mail, wealthylovespell@gmail.com
  Wykonuje również następujące zaklęcie
  Zaklęcie ciąży
  Czar miłości
  Zaklęcie powiększające penisa
  opryszczka
  Zwycięskie zaklęcie
  Jego WhatsApp +2348105150446
  Blog: wealthylovespell.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)