I'm a babysitter


Uwaga: recenzja zawiera spoilery (zdradzam fabułę książki), ponieważ szczegółowo omawiam to, co przeszkadzało mi w tej książce.

Ostatnio mam pecha do książek, które debiutowały na Wattpadzie i odniosły tam spory sukces. Moim zdaniem nie wszystko to, co jest popularne na Wattpadzie, powinno być wydawane, ponieważ Wattpad rządzi się swoimi prawami. I niekoniecznie to, co cieszyło się uznaniem użytkowników Wattpada, odniesie sukces na rynku wydawniczym.

Przejdźmy do szczegółów.

Tym razem główna bohaterka ma 22 lata, więc oczekiwałam od niej pewnej dojrzałości. Co więcej - mamy tu też ważną postać po trzydziestce. Niestety książka ta pokazuje, że wiek nie świadczy o dojrzałości.

Keith traci pracę w pubie, więc desperacko zaczyna szukać pracy. Ma wyjątkowe szczęście, ponieważ w pośredniaku błyskawicznie odnajduje ofertę opiekunki. Zgłasza się na rozmowę kwalifikacyjną, która jest przeprowadzona w luksusowej siedzibie firmy, a jej szef, Rick, jest bardzo przystojny.

Jak się domyślacie - dziewczyna bez żadnych kwalifikacji w tym zawodzie, bez udowodnionego doświadczenia, ma zająć się dzieckiem bogatego biznesmena, który wystawił ofertę pracy dla niani w zwyczajnym pośredniaku. Pewnie, czego ja się czepiam.

5-letnia Grace, nad którą opiekę ma sprawować Keith, miała być małym diabłem. Przynajmniej tak twierdził Rick, jej ojciec. Ostrzegał nianię przed charakterem jego córki. Grace okazała się względem Keith miła i chętna do zabawy. Jasne. Co za niespodzianka.

Fabuła sobie momentami zaprzeczała. Keith została zatrudniona, ponieważ ewidentnie był problem z opieką nad dzieckiem. Jakiś czas później okazywało się, że dziewczyna ma kolejny wolny dzień, bo Grace może zająć się gospodyni. Skoro tak, to po co było zatrudniać nianię?

Keith potrzebowała pracy, aby opłacić mamie leki na chore serce. Tak właściwie o tej chorobie nie ma wspomniane nic więcej. Pisarka pozostawiła nas tylko z informacjami o chorym sercu, a później mama Keith leci samolotem do przyjaciółki. Ale pracować nie może. Na leki pieniędzy nie ma, na lot są!

Choroba Grace również pojawia się dosłownie znikąd. A co najważniejsze - 5-letnia dziewczynka z poważną chorobą wygania swojego ojca ze szpitala i chce być sama. A ojciec wzorowo słucha polecenia córki i idzie na lody z opiekunką Grace. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.

Już nie wspominam o scenach, kiedy bohaterowie się kłócą, pomiatają sobą, mówią sobie obrzydliwe rzeczy, a następnie się godzą i wszystko jest okej. Pozostawię to bez komentarza.

Myślałam, że może skok w czasie uratuje tę książkę, ale tak się nie wydarzyło. Ponownie zaskakują nas wydarzenia, które są oderwane od rzeczywistości. Keith dzięki przyjacielowi otrzymuje pracę marzeń, ale autorka nie przybliża nam jej specyfiki. Wiemy jedynie, że gdy wraca do domu, na odległość musi podpisywać jakieś umowy, ale dzięki temu stać ją na mieszkanie w penthousie. Powiedzcie mi, gdzie mam złożyć podpis, aby tak poprawić swoje warunki życiowe?

Po przeprowadzce obiecała małej Grace, że będzie się z nią widywać regularnie, a w ciągu dwóch lat odwiedziła ją 3 razy. Ale przecież dziewczynka tyle dla niej znaczyła!

Kolejna niedopracowana i pełna sprzeczności postać to matka Grace, która pojawia się znikąd, niszczy wszystkim życie, a następnie dostaje objawienia, że jest złym człowiekiem i się nawraca. Ach, żeby życie było takie proste!

Nigdy nie powiem, że książki, które debiutowały na Wattpadzie, są złe. To za duża generalizacja. Chciałabym jednak zauważyć, że często użytkownikami tej platformy są młode osoby, które kreują bohaterów starszych od siebie. Piszą o tym, czego jeszcze nie do końca rozumieją. W ten sposób powstają bardzo infantylne historie. Nie wiem, ile lat miała Anita Rafalska, kiedy pisała "I'm a babysitter", więc nie mam pewności, czy było tak w tym przypadku, ale niewątpliwie historia ta jest niedopracowana. Jej czytanie nie jest łatwe, chociażby ze względu na błędy stylistyczne.

Poniżej przykładowy fragment:
"Wyszykowałam się i postanowiłam urządzić Rickowi taką awanturę, że w końcu zrozumie, jak dziecinnie się zachował. Na moje szczęście Drake zatankuje moje auto już zaraz. Za pół godziny był pod moim domem. Powiedziałam, że wszystko wyjaśnię mu jutro, oddałam pieniądze za paliwo i podziękowałam za pomoc. Uratował mój plan."

Zdania są krótkie i nieskomplikowane. Kreacja bohaterów pozostawia wiele do życzenia, natomiast fabuła, jak już wspomniałam, jest bardzo chaotyczna i kiepsko zaplanowana. Męczyłam się, czytając tę książkę. Niestety. To nie moje klimaty, a szkoda, bo opis (jak zawsze) zapowiadał świetną historię. Czy osoby piszące opisy książek, mogą same zabrać się za pisanie powieści? Proszę!

Nie przedłużając - "I'm a babysitter" oceniam na jedną kostkę czekolady.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Niezwykłemu.

A gdybyście chcieli się jednak przekonać, czy Wasze zdanie jest inne niż moje, poniżej macie tabelkę z informacją, gdzie kupicie książkę w najlepszej cenie.

Może zainteresuje Cię również

12 komentarze

 1. Co do publikacji z Wattpada mam bardzo podobne odczucia, co Ty! Chociaż akurat powieści Ludki Skrzydlewskiej są pewnym wyjątkiem ;) Ale raczej po książkę omawianą przez Ciebie nie sięgnę - byłoby to dla mnie zbyty męczące ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna musi być ta książka, zawsze je cudnie opisujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się. Sama pisze na watt i często czytam powieści innych autorów i niestety te najbardziej poczytne to tzw "raki" - tak nazywają je czytelnicy z grup wattpadowych - czyli zabawne książki z płytką fabułą nie zmuszające do głębszego myślenia. Tych lepszych natomiast nie chce im się czytać, bo jak mówią od tego jest papier. Podsumowując na wattpadzie ilość wyświetleń nie idzie w parze z jakością...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za ostrzeżenie! :D
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja w ogóle ostatnio nabieram przekonania, że wattpadowe książki to w całości jedno wielkie nieporozumienie. Zaczynam sobie wyrabiać pomału opinię, że wattpadowy sukces = beznadzieja książkowa.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja nie miałam nigdy doczynienia z pojęciem Wattpada, o którym wspominacie w komentarzach. Na czym to polega?:) co do wpisu, mimo spoilera, chętnie przeczytam sama książkę :) idealnie na wakacyjne wieczory w hamaczku :) Pozdrawiam Ilona :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydałaby mi do gustu. Z ciekawością przeczytam na urlopie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wnioskuję, że przypadnie mi do gustu. Na pewno kiedyś przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio nie trafiam na dobre książki. Czytam do połowy i odkładam.

  OdpowiedzUsuń
 10. ahh jak sie to czyta to wyobraznia się mocno uruchamia! Jestem fanką mody i dla mnie odzież damska tamtego okresu to coś cudownego - polecam pasjonatom klimatu te książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie miałam okazji czytać nic co wyszłoby na Wattpadzie.Prawdą jest, że dziś pisać może każdy a że nie wszyscy pisać potrafią to bywa różnie. Z przytoczonego fragmentu rzeczywiście wynika, że autorka miała problem z zebraniem tekstu "do kupy". Być może jestem za stara by zrozumieć fenomen tej powieści. Na pewno jej nie przeczytam. Dziękuję, że uchroniłaś mnie przed stratą czasu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Da się już dorwać audiobook? Szukam jakiegoś portalu z audiobookami, ale ciężko coś znaleźć :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)