Spektrum. Leonidy

Kiedy spotykasz żebraczkę, która przepowiada nadchodzący koniec świata i to z Twojej winy oraz Twoich przyjaciół, uważasz ją za wariatkę, szaloną, z pewnością nie o zdrowych zmysłach. Śnisz o wyjątkowym chłopcu z niezwykle zielonymi oczami - nic szczególnego, prawda? Oczywiście do czasu, w którym spotykasz tego konkretnego chłopaka w swojej szkole. Kiedy jesteś na wykładzie, wszystko jest w porządku do czasu, gdy Ciebie oraz Twoich przyjaciół razi prąd, a raczej coś do niego podobnego. Macie poranione ręce, które świecą. Odkrywacie kompas, który być może nie do końca jest tym, za co go uważasz.

W życiu Emi zaczynają się dziać przedziwne rzeczy. Kiedy patrzy się na nie z bliska, można je wszystkie wytłumaczyć. Żebraczka przestała myśleć racjonalnie, a podczas wykładu przydarzył się po prostu nieszczęśliwy wypadek. Kiedy zmienimy perspektywę i spojrzymy na te wszystkie sytuacje z innej strony, zobaczymy, że życie Emi znacznie się zmieniło, a jej życie może być zagrożone.

"Leonidy" to początek duńskiej serii "Spektrum". Niezwykła okładka przyciąga wzrok i zachęca do lektury. Książka jest obszerna - niemalże 600 stron może odstraszyć, ale i zapewnić, że odnajdziemy tu wiele przygód. Czego możemy oczekiwać po science-fiction dla młodzieży? Licznych ciekawostek astronomicznych, podróży w czasie, magicznych mocy, ale nie zabraknie też tematów typowych dla młodzieży - pierwszych miłości, kryzysów przyjaźni i prób, na jakie wystawione będą młodzi ludzie. 

Nie jest się słabym, jeśli się samemu ustanawia reguły. Gdy się zna odpowiedzi, ale samemu decyduje, kiedy je wypowiedzieć. Nie jest się słabym, gdy się człowiek kontroluje.


Książkę przeczytałam na jednym wdechu podczas długiej podróży pociągiem. Zupełnie oderwałam się dzięki niej od rzeczywistości. Spędziłam kilka przemiłych godzin z fantastycznymi bohaterami. Emi to nieco zamknięta w sobie nastolatka, której wielką miłością jest rysowanie. Najlepszym przyjacielem Emi jest Alban - niewidomy chłopak, na którego zawsze można liczyć. Linusa fascynuje wszystko, co związane z nauką i ma ogromną wiedzę o astrofizyce. Mamy tu też nowych uczniów w szkole - Pi i Noego - bliźniaków, dzięki którym akcja nabiera tempa. Noe to taki typowy bad boy, ale Pi świetnie udaje się go ujarzmić. W książce dużą rolę odgrywa również Adriana, z początku sceptycznie do wszystkiego nastawiona, kujonka, która wiele w sobie ukrywa.

Co się stanie, kiedy grupa nastolatków zacznie odkrywać u siebie magiczne moce? Czy naprawdę świat jest w niebezpieczeństwie? Jakie przygody czekają na naszych bohaterów i czy będą w stanie poradzić sobie z czyhającym na nich zagrożeniem?

"Spektrum" zapowiada się na naprawdę interesującą serię, a pierwszy tom sprawił, że nie mogę doczekać się kontynuacji. Ta zaskakująca powieść jest przerywnikiem od stale powielanych schematów w młodzieżówkach. Tutaj akcja skupia się głównie na magicznych mocach bohaterów i niebezpieczeństwie z nimi związanym, a nie pierwszej miłości, czy innych typowych problemów młodzieży, chociaż i one występują, ale są mało znaczące.

Polecam Wam tę książkę z całego serca i przyznaję cztery kostki czekolady. 

Może zainteresuje Cię również

17 komentarze

 1. Tym razem nie zdecyduję się na lekturę. Nie moje gusta czytelnicze.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już kilka pozytywnych opinii o tej książce i chciałabym ją przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wielką chęcią przeczytam 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Znajac mnie to pewnie ze bym przeczytala 😂 obszerna ksizka nie jest mo straszna. Cala sage Gry tron przeczytalam 2 razy 😂 lubie czytac i dopisze pozycje do listy ksiazek do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie! Z chęcią przeczytam♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Im więcej stron tym lepiej. Możliwe, że się skuszę i sobie zamówię. Teraz czytam ,, Alicja Królowa Zombi ,, polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziś dostałam propozycję zrecenzowania tej książki i wiele pozytywnych recenzji zachęciło mnie do jej przeczytania. Mam nadzieję, że za kilka dni ta prześliczna pozycja pojawi się na mojej półeczce i spodoba mi się równie mocno co jej okładka.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie,
  kredziarecenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwsze słyszę o tej serii, ale już się czuję szalenie zainteresowana. :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. brzmi ciekawie

  http://www.emiblog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam tej książki, ale zapowiada się bardzo ciekawie. Fajna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przez Ciebie moja lista czytelnicza znów się wydłuża hehe :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Tyle osób chwaliło tą książkę że nie mogłam się opanować i ją kupiłam - teraz czeka grzecznie na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie lubię takich książek. Ale znam osoby które kochają takie książki, więc im polecę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ta książka zbiera coraz więcej pozytywnych opinii jak widzę :D Mam ja już na półce i niedługo zabieram się za czytanie <3

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 16. nie słyszałam o tej książce. nie moja trmatyka, ale podoba mi się jak ją opisujesz :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Już chyba za stara na takie młodzieżówki jestem, ale w wolnej chwili zapewne sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)