Bibliotekarka z Paryża

 
Janet Skeslien Charles Bibliotekarka z Paryża

"Bibliotekarka z Paryża" to powieść idealna dla książkoholików. Fabuła opowiada o Odile, młodej kobiecie, która właśnie zdobyła swoją wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece. Jej największą radością jest spędzanie czasu wśród książek. Brzmi znajomo, prawda?

Ona chce pracować, być niezależną jednak jej rodzice mają inne zdanie na ten temat. Niechętnie patrzą, jak kobieta wychodzi do pracy. Na niedzielne obiady przyprowadzani są młodzi pracownicy ojca, potencjalni kandydaci na męża Odile.

Wtedy wybucha II wojna światowa i nic nie jest już pewne.

Odile wraz z innymi pracownikami Biblioteki pragnie zapewnić czytelnikom dostęp do książek, które niosą pocieszenie w tak trudnych czasach, dlatego wielokrotnie ryzykują i narażają siebie, aby utrzymać Bibliotekę otwartą.

"Bibliotekarka z Paryża" zachwyca klimatem. Paryż, książki, czego więcej trzeba? Wiem, że wyrażenie "powieść historyczna" nie zachęca do lektury. A kiedy jeszcze okazuje się, że książka opowiada o czasach II wojny światowej, większość czym prędzej zapomni o tym tytule.

Ale "Bibliotekarka z Paryża" to naprawdę ciekawa lektura. Zaznaczyłam mnóstwo fragmentów i wypisałam je na końcu recenzji.

Autorka w posłowie zdradziła, że książka jest inspirowana prawdziwymi pracownikami Amerykańskiej Biblioteki w Paryżu, którzy w czasie II wojny światowej dzielnie przeciwstawiali się nazistom, aby umożliwić dalszą pracę Biblioteki. To historia, którą warto poznać.

Urzekły mnie również te słowa autorki: "Język jest bramą, którą możemy ludziom otwierać i zamykać. Słowa, którymi się posługujemy, wpływają na percepcję, podobnie jak książki, i historie, jakie sobie opowiadamy".

Podsumowując "Bibliotekarka z Paryża" oczaruje Was paryskim stylem i elegancją i zapachem książek. Następnie wzbudzi w Was lęk i niepokój, kiedy wybuchnie wojna, a fabuła nabierze tempa. Choć jest to powieść historyczna, nie będziecie się nudzić.

Tytuł ten nagradzam trzema kostkami czekolady.


Poniżej cytaty z książki.

Życie to bój. Musisz walczyć o to, czego pragniesz.

Kto jest pani ulubionym pisarzem? Nie sposób odpowiedzieć na takie pytanie. Jak można wybrać tylko jednego? 

Marzyłam, żeby móc szybciej przerzucać karty mojego życia, żeby się przekonać, czy zobaczę jeszcze Paula.

Ja się przekonałam, że miłość nie jest cierpliwa i nie jest łaskawa. Jest uwarunkowana. Najbliżsi ludzie mogą się od ciebie odwrócić na zawsze z powodu czegoś, co wydawałoby się głupotą. Polegać można wyłącznie na sobie samym.

Moja miłość do książek rosła - one nie zdradzają.

Pocałunki były wstępem do przepięknej książki, którą chciałam przeczytać do końca.

Marzyłam, żeby móc przeskoczyć do dalszych kart historii mojego życia, żeby pokrzepić i siebie.

Nadzieja nie powinna wywoływać strachu. Powinna przyprawiać o dreszcze jak podane na tacy morze gwiazd, mieniących się możliwościami.

Książki są świeżym powietrzem, dzięki któremu serce nadal bije, umysłowi nie brakuje wyobraźni, a nadzieja utrzymuje się przy życiu.

Niektóre kobiety chcą błyskotek, ty potrzebujesz papieru.


Sprawdź, gdzie w najlepszej cenie kupisz "Bibliotekarkę z Paryża".

Może zainteresuje Cię również

1 komentarze

  1. Książka zdecydowanie trafi na moją listę do przeczytania :) Od siebie polecam bardzo poruszające "Sieroty wojny".

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)