Jak zatrzymać czas

Dobrą książkę można rozpoznać po kilku rzeczach, m.in. po ilości zaznaczonych mądrych cytatów. Czytając "Jak zatrzymać czas" znalazłam tak wiele pięknych zdań zmuszających do refleksji, że mogłabym nimi wypełnić cały zeszyt. To zdecydowanie bardzo dobra i przede wszystkim mądra historia. A o czym opowiada?

Tom starzeje się i zdecydowanie nie jest nieśmiertelny. Na czym więc polega jego fenomen? Rok życia normalnego człowieka to u niego około piętnastu lat. Starzeje się o wiele wolniej, jego organizm jest odporniejszy niż u zwykłego mężczyzny, więc rzadziej choruje. Urodził się w 1581 roku i nie tyle widział historię, ile ją przeżył. Jego matkę zabito, bo uznano ją za czarownicę, która zapewnia młodość swojemu synowi. Przy życiu utrzymuje Toma jedynie obietnica, którą złożył swojej matce, że będzie żył i cieszył się każdym dniem.

Byłem w swoim życiu tak wieloma osobami i odgrywałem tak wiele ról. Nie jestem osobą, a całym tłumem zamkniętym w jednym ciele. Dlaczego Tom nie docenia daru, który otrzymał od losu? Prowadząc tak długie życie, trzeba wyrzec się wielu rzeczy, np. miłości. To pierwsza zasada - żadnego zakochiwania się. Najlepiej w ogóle nie przywiązywać się do ludzi, w końcu oni odejdą, a Ty zostaniesz samotny i zraniony. Co grozi w przypadku niezastosowania się do powyższej reguły? Można popaść w obłęd. Jednak, czy życie bez bliskości ludzi, bez ich towarzystwa, nie sprawi, że człowiek i tak zwariuje, tyle że z samotności?

Tom kochał tylko raz w swoim życiu, a miłość ta odcisnęła na nim ogromne piętno. Kiedy Twoja ukochana starzeje się w oczach, kiedy Twoja córka wygląda na starszą od Ciebie i nie możesz zapewnić bezpieczeństwa swojej rodzinie, taki dar staje się przekleństwem.

O to właśnie chodzi z przyszłością. Nic o niej nie wiesz. W pewnym momencie musisz zaakceptować to, czego nie wiesz. Musisz przestać przerzucać kartki do przodu i po prostu skoncentrować się na stronie, na której jesteś.

"Jak zatrzymać czas" najpierw uwiedzie Was przepiękną szatą graficzną. Gdy zaczęłam czytać tę książkę, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Od pierwszej strony czułam pasję tej historii i chciałam jak najszybciej ją poznać w całości. W tej książce przeszłość (i to przeszłość przez duże P, bo mówimy o czasach od XVI wieku) przeplatana jest z teraźniejszością, gdzie Tom nie ma już chęci do życia, jest zmuszony do rozpoczęcia kolejnego rozdziału życia z nową tożsamością. Dzięki narracji pierwszoosobowej poznajemy dogłębnie uczucia towarzyszące głównemu bohaterowi. A na przestrzeni tak wielu lat, dzieje się naprawdę dużo. "Jak zatrzymać czas" to taka lekcja historii dla opornych, otoczona fabułą i ciekawymi postaciami stała się fanatyczną książką, którą nie mogę przestać się zachwycać. 

W pewnym sensie autor zaskoczył mnie, ponieważ znałam go jedynie z książek dla dzieci, np. "Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę". Tak jak wspomniałam na początku, "Jak zatrzymać czas" przekazuje nam wiele mądrości życiowych, które za pomocą wyjątkowego stylu autora, stały się pięknymi aforyzmami.

Polecam każdemu bez wyjątku tę książkę, zapewniam, że spędzicie z nią wspaniały czas. Ja do tej historii z pewnością wrócę i to niejednokrotnie.

Premiera książki 16 kwietnia.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.Może zainteresuje Cię również

14 komentarze

 1. Uwielbiam wyszukiwać cytaty, więc na pewno z miłą chęcią sięgnęłabym po to dzieło.

  Jedynie okładka mnie nie przekonuje i kojarzy mi się z motywem tej zaszklonej róży z Pięknej i Bestii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna okładka i treść również!
  Z przyjemnością przeczytam ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwróciłam na nią uwagę już w zapowiedziach (tak, mnie też przyciągnęła okładka :D ), ale nie zastanawiałam się zbytnio nad fabułą, a tu okazuje się, że to naprawdę ciekawa lektura. Przerzucam do mojej listy TBR ;)


  Pozdrawiam ciepło,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś tak okładka skojarzyła mi się z Małym księciem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiegoś czasu ciągle trafiam na tę książkę i chyba warto się nią zainteresować. :)

  Pozdrawiam,
  Czytanie Naszym Życiem

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka mnie bardzo zaciekawiła, będę z niecierpliwością wyglądała jej premiery. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No, no, jestem ciekawa tego. :) Lubię, jak coś polecasz, gdy nie jest to Hoover.
  pozdrawiam,
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Zamierzam przeczytać tę książkę. Bardzo lubię takie klimaty :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz w życiu słyszę o tej książce i widzę, że zapowiada się piękna i mądra lektura, w którą koniecznie będę musiała się zagłębić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. uwielbiam takie klimaty, na pewno ją przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piekna okladka😍 a poza tym widze, ze i tresc ciekawa. Chyba sie skusze. Pozdrawiam 😊

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)