Siedem sióstr


Na prywatnym półwyspie usytuowany jest zamek Pa Salta. Mężczyzna adoptował sześć córek z różnych części świata i nadał im imiona Siedmiu Sióstr, jego ulubionej gromady gwiazd. Pierwszy tom serii "Siedem sióstr" skupia się na Mai, najstarszej z córek.

Książka rozpoczyna się śmiercią Pa Salta, która silnie wpływa na życie dziewcząt. Najsilniej odczuwa to Maja, która jako jedyna mieszkała obok ojca. Pa Salt zostawia każdej z córek list ze wskazówkami, skąd pochodzą, aby miały możliwość odszukania swoich korzeni, jeśli tylko tego zapragną. Maja waha się, jednak słowa ojca zapisane przed śmiercią sprawiają, że dziewczyna znajduje w sobie odwagę i wyrusza ze Szwajcarii do Brazylii, gdzie rozpoczyna poszukiwania swoich biologicznych rodziców.

Lucinda Riley zachwyca swoim stylem, pisze płynnie, a jej słowa czyta się z przyjemnością. Historia, którą stworzyła, chwyciła mnie za serce i już w połowie książki byłam pewna, że jest to coś niezwykłego, a przecież to dopiero pierwszy tom! W sierpniu na polskim rynku wydawniczym pojawi się czwarty tom, a autorka zapowiedziała, że cała seria będzie składała się z siedmiu części, jednak będziemy musieli na nie poczekać.

Wielką zaletą tej książki jest fakt, że autorka nie potraktowała postaci drugoplanowych po macoszemu. Każdy bohater tej powieści jest opisany na tyle szczegółowo, że czytelnik widzi wyraźnie nie tylko jego charakter, ale i motywacje do takiego, a nie innego zachowania, jego przemianę i czynniki, które wpłynęły na nią. Jednocześnie Lucinda Riley nie przedłuża i nie zanudza czytelników, przekazywana przez nią historia jest po prostu fascynująca, dokładnie przemyślana, ale i podana w przepiękny sposób.

Przypomnę, że seria będzie liczyć siedem tomów i autorka zapowiedziała już, że każdy tom rozpoczyna się od tego samego wydarzenia, w tym samym miejscu, opisuje jednak przygody innej siostry. 

Sama inspiracja konstelacją Siedmiu Sióstr, pomysł na postać tajemniczego Pa Salta, który adoptuje dziewczynki pochodzące z różnych części świata i nadaje im imiona gwiazd, może zachwycić. W tej książce znajdziemy również mnóstwo alegorycznych wersji mitów i legend, co nadaje historii niezwykły klimat.

Wspomnę tutaj, że patrząc na okładkę i tytuł oraz pierwsze rozdziały, odniosłam wrażenie, że jest to literatura fantastyczna, ale byłam w błędzie, co nie oznacza, że jestem rozczarowana.

Miłości nie ogranicza odległość ani żaden kontynent. Oczyma sięga gwiazd.

W pierwszym tomie przeplata się historia Mai odkrywającej swoje pochodzenie z opowieścią o jakże emocjonującym życiu jej prababki Izabeli, rozgrywającą się w latach dwudziestych XIX wieku w Brazylii oraz we Francji. Co ciekawe, ważnym elementem akcji jest budowa statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Mamy okazję poznać tajemnice procesu powstawania jednej z najbardziej imponujących budowli na świecie.

Historia Mai zmusza do refleksji nad strachem, który powstrzymuje nas przed prawdziwym życiem. Ludzie, którzy wciąż żyją wyrzutami sumienia, tak naprawdę nie żyją, jedynie istnieją. Maja rozkwita na naszych oczach, ale czeka ją długa droga, by stać się kobietą odważną. Czytelnik ma zaszczyt obserwowania tego rozwoju, który być może wpłynie również na samego odbiorcę. Maja tak naprawdę wraca do świata żywych, zaczyna oddychać pełną piersią, po wielu latach zwykłej egzystencji.

"Siedem sióstr" zachwyciły mnie nie tylko romantyczną historią (a nawet romantycznymi historiami), ale i stylem pisania autorki, która jednym zdaniem potrafi sprawić, że motyle w moim brzuchu ożywają. W pierwszym tomie emocji nie brakowało, była też cenna lekcja oraz niezwykły klimat minionego wieku. Dołączając do tego sam pomysł na fabułę, mamy książkę, o której długo nie zapomnę. Jest to najlepsza powieść, jaką czytałam w tym roku, dlatego czym prędzej biorę się za kolejne tomy, a ponieważ w kolejnych częściach następne siostry będą odkrywać swoje korzenie, czeka nas podróż po całym świecie, ale i daleko w przeszłość. Czy może być coś piękniejszego? Koniecznie przeczytajcie tę serię, bo gdybym mogła, to nagrodziłabym pierwszy tom nie czterema kostkami czekolady, a całą tabliczką i to tej mojej ulubionej, o smaku OREO. Rozumiecie więc, że to wielka miłość. :)

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Może zainteresuje Cię również

16 komentarze

 1. Już od dawna zabieram się za twórczość tej autorki i ciągle odkładam to w czasie... a książki tylko kurz zbierają... wstyd normalnie. Piękna recenzja, jak zawsze. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam podobnie, jak moja Karolina. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie przeczytam! :)) Seria zapowiada się ciekawie! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tą całą serię na liście, MUST HAVE :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegoś czasu zbieram się aby przeczytać tę książkę. Jednak zawsze coś...

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę w końcu nadrobić tę książkę. ;)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dłuższego czasu krążę wokół tej serii. Nigdy jednak nie dostałam recenzji tak dobrej jak Twoja, dzieki ktorej już wiem, że nie bedzie to dla mnie nudny czy niefortunny wybor. Dziękuję, seria trafia na listę, pozdrawiam ciepło 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. osobiście uważam, że pierwszy tom jest boski, drugi ciut słabszy (a spodziewałam się, że tu będzie świetna historia), za to trzeci podbił totalnie moje serduszko. teraz czekam na czwarty i podejrzewam, że też w jeden dzień go pochłonę. <3
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz spotykam się z tą książką :) Powiem szczerze, że wydaje mi się być ona w moim guście :D Będę na nią polowała!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję, że to książka bardzo klimatyczna i jestem niemalże przekonana, że może mi się spodobać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szukałam książki dla Mamy i zastanawiałam się nad Siedmioma siostrami. W końcu wzięłyśmy Dziedziców ziemi, ale po Twojej recenzji widzę, że Siedem sióstr też w końcu musi do nas trafić - na szczęście zaczyna się u mnie teraz sezon urodzinowo-imieninowy, więc okazje będą :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie polecam całą serię, jestem równie urzeczona.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem zachwycona tymi książkami . Przeczytałam już trzy tomy czekam na następne w kolejce w bibliotece . Popyt jest bardzo duży . Bardzo mi się podoba styl pisania tych powieści .

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam wszystkie książki tej autorki. Polecam gorąco.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)