Moje ulubione cytaty z książek (XIV)

cytaty z książek

(...) życie to hazard. Grałaś kartami, które ci si trafiły i przegrałaś. To nie znaczy, że jesteś przegrana. To znaczy, że musisz znaleźć nowego krupiera.
Powiedz, że zostaniesz

– Nauczyłam się też   szepnęła do Kate   kiedy lepiej się nie odzywać. Znacznie łatwiej jest radzić sobie z mężczyznami, kiedy poznasz kilka podstawowych faktów dotyczących ich natury. (...) Oni nie są tak sprytni jak my, nie mają takiej intuicji i z całą pewnością nie muszą wiedzieć połowy tego, co my wiemy. –  Rozejrzała się dookoła. –  Nie słyszał tego, prawda?
Simon wyłonił się zza drzewa.
–  Każde słowo. (...) Pozwolę ci tak myśleć. Z biegiem czasu nauczyłem się kilku rzeczy o kobietach –  wyjaśnił, zwracając się do Kate. (...)  Znacznie łatwiej jest radzić sobie z nimi, jeśli pozwoli im się wierzyć, że są sprytniejsze i mają lepszą intuicję niż mężczyźni. Poza tym – spojrzał z wyższością na swoją życie   nasze życie jest o wiele spokojniejsze, jeżeli udajemy, że wiemy tylko połowę tego, co one.

(...) czasami nasze lęki mają przyczyny, których nie potrafimy wyjaśnić. Czasem to jest coś, co czujemy w kościach; wiemy, że to prawda, ale dla każdego innego brzmi to głupio.

Wiem (...), że niekiedy najtrudniej jest powiedzieć o tym, co nas dręczy, tym, których się najbardziej kocha.

Żyj każdą chwilą tak, jakby miała być twoją ostatnią, a każdym dniem jakbyś był nieśmiertelny.

(...) miłość nie polega na tym, żeby się bać, że wszystko zostanie nam odebrane. Miłość to odnalezienie jedynej osoby, przy której twoje serce stanie się pełne, która uczyni cię kimś lepszym, niż sam przypuszczałeś, że mógłbyś się stać. Miłość jest wtedy, kiedy patrzysz w oczy swojej żony i wiesz, że ona jest po prostu najlepszą osobą, jaką kiedykolwiek znałeś.

Bywa skomplikowana, jak to kobiety. Zawsze chcą dwóch zupełnie przeciwstawnych rzeczy w tym samym czasie i zazwyczaj nie mają pojęcia dlaczego.
PS Nienawidzę Cię

Jesteśmy sobie winni to, żeby pozwolić sobie na odczuwanie. Musimy pozwalać sobie na gniew, smutek, strach czy cokolwiek (...). W odczuwaniu całego spektrum emocji kryje się piękno, szczególnie w świecie, w którym każdy usiłuje się znieczulić narkotykami lub alkoholem albo przelotnymi miłostkami.

Najgorsze są te dni po rozstaniu. Wtedy tęsknota jest dominująca. Po tygodniu, dwóch zaczynasz się przyzwyczajać do tego uczucia. Potem jakoś lżej się robi na duszy. Ale to tylko pozory. Potrafisz jednak z tym żyć, myślała Luna. Zauważasz, że świat składa się z drobnostek i powtarzających się czynności. To nie jest jeszcze ten moment, kiedy zachwycasz się światem, o nie, ale jednak trwasz. Żyjesz i widzisz przejawy życia. Ktoś się do ciebie uśmiechnie, dziecko powie, że kocha, kawa zaczyna ci na nowo smakować.

Nie zdają sobie sprawy, że "na zawsze" może stracić swój termin przydatności. A potem zdziwieni, z rozdziawioną buzią stoją bezradni, chcąc składać reklamację, bo "na zawsze" okazało się na chwilę.


Jesteśmy jak tornado i wulkan. One rzadko się spotykają. Ale kiedy do tego dojdzie, następuje wybuch.

– Wiesz, czym są przeszkody?
– Czym?
– To sprawdzian, czy zasługujesz na zwycięstwo. Jak pokazać komuś, że jest wart walki, jeśli nie pokonując wszystko, co ci staje na drodze?

Wszyscy prędzej czy później w życiu upadamy. Ale kiedy się podnosisz, tym bardziej nie masz się czego wstydzić. Powinieneś być z tego dumny.

(...) chcę zaczynać dzień tak samo, jak codziennie go kończę, czyli w twoim łóżku. Będziesz mi opowiadać o wszystkich tych nudziarstwach, które zamierzasz robić, żeby zapełnić czas między naszym pocałunkiem na pożegnanie i pocałunkiem na powitanie, a ja będę słuchał na tyle uważnie, by wiedzieć, kiedy kiwnąć głową. Chcę się z tobą nie zgadzać, głośno się kłócić, a potem pieprzyć się, aż gniew przeminie. Chcę, żebyś w ciągu dnia była twardą kobietą biznesu, jaką jesteś, a potem pozwalała mi rządzić w sypialni. Chcę patrzeć na ciebie z daleka, jak kupujesz sobie poranną kawę, i marzyć, że zostawiam ślady na twojej pięknej skórze. I chcę czytać tego nudnego Szekspira, bym mógł stroić sobie z niego żarty i słyszeć, jak się śmiejesz.

(...) czasem nie można skleić swojego serca samodzielnie. Zawsze jednak można je oddać komuś innemu. I z czasem będzie coraz lepiej, bo ta nowa osoba w twoim życiu pomoże ci zapomnieć o zaznanych krzywdach.
Najpiękniejsza pamiątka

Czasem najlepsze, co można zrobić dla ukochanej osoby, jest danie mu nieco swobody. Choć zwykle jest to jednocześnie najtrudniejsze.
Najpiękniejsza pamiątka

Jeśli jesteś z tą właściwą osobą, to każdy dzień jest jak nowa przygoda.
Najpiękniejsza pamiątka

Proces wymaga czasu, Luko. Nie czuj się przybita. Może nie jesteś na tym etapie, na którym chciałabyś być, ale też jesteś dalej niż byłaś wczoraj. Każdy dzień to nowy kroczek do przodu. Musisz po prostu ciągle patrzeć w przyszłość i stawiać kolejne, a obiecuję, że pewnego dnia spojrzysz w przeszłość i będziesz zaskoczona, jak daleko te kroczki cię zaprowadziły.
Sprośne listy

Czasami jednak musimy przestać żyć przeszłością, żeby pozwolić sobie być szczęśliwymi dziś.
Sprośne listy

Nasze lęki są ulotne. Pojawiają się i znikają w czasie trwania naszego życia. Żal jest jednak trwały - nosimy go w sobie na zawsze.
Sprośne listy

Może zainteresuje Cię również

5 komentarze

 1. Uwielbiam inspirujące cytaty z książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy Ty czytając od razu zapisujesz je na boku? :) Bo ciężko jest spamiętać aż tyle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne :) Zawsze z ciekawością zaglądam na ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie wszystkie z tych książek czytałam, ale te cytaty z Bridgetonów pamiętam. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za aktywność na blogu. Miłego dnia. :)